Bu konu önemli, daha doğrusu lisans tamamlama ile ilgili çok fazla soru geliyor. Bu yazı Açıköğretim ile “Lisans Tamamlama”, yani tamamlamış olduğunuz önlisans programını açıköğretim ile nasıl lisansa tamamlayacağınız hakkındadır.

-Sağlıkta Lisans tamamlama bu yazının konusu değildir.

Lisansa Tamamlamada DGS Şart

Öncelikle belirtelim, açıköğretimden de olsa lisansa tamamlamanız için Dikey Geçiş Sınavına (DGS)’ye girmeniz şart, DGS sınavına girmeden lisansa tamamlamanız mümkün değildir. DGS’ye girdikten sonra aldığınız puana bakılmaksızın mezun olduğunuz programa göre belirlenen lisans bölümlerine devam edebiliyorsunuz.

Sınavsız lisansa tamamlama bu anlamda kaldırıldı. Artık DGS sınavına girmeden öğreniminizi lisansa tamamlama olanağınız bulunmamaktadır. Bununla birlikte AÖF de belirlenen kontenjanlar ve puanınız göz önüne alınarak lisansa tamamlayabilirsiniz.

Açıköğretim Sosyal Hizmet Bölümü Olan Üniversiteler

Şu an hali hazırda AÖF sosyal hizmet eğitiminin verildiği 2 üniversite bulunmaktadır. Öncelikle Anadolu AÖF tercih edilmelidir çünkü Atatürk AÖF’nin dönemlik harcı oldukça yüksektir (950- 1000 TL)

Kaçıncı Sınıftan Başlayacağım – Alttan Alınacak Dersler

Mezun olduğunuz önlisans programı ve okumak istediğiniz lisans bölümüne göre alttan ders alıp almayacağınız belli oluyor. Mezun olduğunuz programa yakın lisans bölümlerini tercih ettiğinizde direk 3. sınıftan başlıyorsunuz. Farklı bir bölüm seçtiğinizde ise fark dersleri almanız gerekiyor.

Açıköğretim Sosyal Hizmet Lisansa Tamamlamak

Bu yıl açıköğretim sosyal hizmet bölümüne tamamlayabilecek çok sayıda önlisans programı bulunuyor. Bunların bazıları fark dersleri almak zorundayken bazısı doğrudan 3.sınıftan başlıyor. Dolayısıyla mezun olduğunuz önlisans programına göre kaçıncı sınıftan başlayacağınız ve alttan almanız gereken dersler belli olmaktadır.

Sosyal Hizmet 3.Sınıftan Başlayabilecek Programlar

 • Sosyal Güvenlik
 • Sosyal Hizmetler

Sosyal Hizmet Alttan Fark Dersleri Alması Gereken Programlar

 • Çocuk Gelişimi
 • Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi
 • Çocuk Koruma Ve Bakım Hizmetleri
 • Engelli Bakım Ve Rehabilitasyon
 • Evde Hasta Bakımı
 • Güvenlik
 • Güvenlik Bilimleri
 • Güvenlik Ve Koruma
 • Hava Astsubay Myo Güvenlik
 • Hava Savunma
 • İstihbarat
 • İstihbarat (Foto Kıymetlendirme Dalı)
 • İstihbarat (Foto Laboratuvar Dalı)
 • İş Sağlığı Ve Güvenliği
 • İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği
 • İtfaiyecilik Ve Sivil Savunma
 • İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği
 • Jandarma Astsubay Myo Kamu Güvenliği Ve Asayişin Sağlan.
 • Kamu Güvenlik Ve Asayişin Sağlanması
 • Mühimmat Ve Mühimmat Tahrip
 • Özel Güvenlik Ve Koruma
 • Sağlık Yönetimi
 • Savunma Ve Güvenlik
 • Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik
 • Sosyal Bilimler
 • Toplum Sağlığı
 • Yangın Önleme
 • Yaşlı Bakım Hizmetleri
 • Yaşlı Bakımı
 • Yaşlı Hizmetleri Bakım

Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Kişilerin Tamamlayabileceği Açıköğretim Bölümleri

Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Sosyal Hizmet lisans programlarına fark dersleri almadan 3. sınıftan başlayabilirsiniz.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans bölümüne ise fark dersleri alarak geçmeniz mümkündür. Alacağınız fark dersleri ise şöyle: 

Açıköğretimde Bir Bölüme Yerleşirsem Seneye DGS Puanım Düşer mi?

2017 ve 2018 DGS kılavuzunda şu bilgi yer almaktadır.

2016-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2017-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2017-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2018-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

Dolayısıyla puanınız düşecektir.

Sorularınız için lütfen aşağıya yorum yapınız. Mutlaka geri dönüş sağlayacağız.

132 YORUMLAR

 1. Merhaba murat bey siz burda 2 yıllık önlisansdan 4 yıllığa farklı bölüme geçişde fark ders alınabileceğini söylemişsiniz.Ben işletmeden sağlık yönetimine kayıt oldum lakin açık öğretim bürosun da 3.sınftan başlayacağımı alttan ders almayacağımı söylediler.Bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

 2. merhaba murat bey. anadolu üniversitesi açıköretim öslians sosyal hizmet mezunuyum. dgs ye girdim ilk tercihlerde yerleşemedim ek tercihleri bekliyorum. lisans tamamlamak için açıköğretim dışında örgün bölümlerde yazabiliyormuyuz onu merak ettim.

 3. Merhaba bu yıl dgs açık öğretime kayıt olup seneye tekrar sınava girdiğimizde örgün öğretimden tekrar okuyabilir miyiz? Yani açık öğretim ile örgün aynı anda okunabilir mi dış ticaret mezunuyum

 4. Teşekkürler Murat Bey.
  Çalışıyor olmamdan dolayı açık öğretim lisans tamamlama benim için uygun oluyor.Kafamda netleşti teşekkür ederim ilginiz için.

 5. Murat bey merhaba.ben atatür ünv.açık öğretim önlisans iş sağlığı ve güvenliğini okuyorum.Lisan tamamlamak için dgs şartı var sanırım.peki yine açık öğretim şeklindemi eğitim.kısaca lisans tamamlama örgün değil değil mi?teşekkürler…

 6. merhaba Murat bey ben çocuk gelişimi önlisans mezunuyum dgs ye girdim.Sosyal hizmet lisans tamamlamaya nasıl basvuru yapabilirim.Nasıl bir yol izlemeliyim.Tesekkurler

 7. Zaten yazımızda kontenjanlar ve puan dahilinde deniyor. iyi araştırılmalı, kaldı ki biz 2. kaynağız. asıl olarak her dönem harç ücreti yatırdığınız AÖF’den bunun hakkında bilgi alabilirsiniz. Sizin adınıza üzgünüm.

 8. murat bey yazdığınız bir yazıyı yanlış anlamam yüzünden 1 yılımı kaybettim.ben 2. ünv olarak sosyal hizmetler önlisans bitirdim.dgs ye girdim lisansa tamamlamak için..sizin üstte yazdığınız” dgs ye girdikten sonra aldığınız puana bakılmaksızın mezun olduğunuz programa göre belirlenen lisans bölümlerine devam edebiliyorsunuz”yazısından sadece dgs ye girmenin yeterli olduğunu ve puanın önemli olmadığını anlamışım.ve sınava (yapabilecekken) gereken özeni bilerek göstermedim.o kadar kızıyorum ki kendime..aldığım dgs puanı 228..ihtiyacım olan puan 270..yani aöften 3.sınıftan sosyal hizmetlere devam edemiyorum.1 yılım çöp..suçlama yok.benim hatam..üzgünüm:(

 9. murat bey açık öğretim önlisans sosyal hizmetler okuyorum. Yine açık öğretim lisansa tamamlamak için dgs ye girmek yeterli mi, yoksa yine belirli bir puan alıp tercih mi yapacağız.

 10. Murat bey ben dgs de bu 0.5 puan olayına takıldım puanım ve sıralamam gözükmüyor

  Ben otomotiv tek mezunuyum aöf den lisans tamamlama bölümlerinden birine geçip lisans tamamlayabilirmiyim

  Teşekkürler.

 11. Merhabalar lisans tamamlama ile anadolu üniversitesi sosyal hizmetlere gecis yapmak istiyorum dönemlik harc ücretini göremedim diğer üniversitelerde 950tl lisans tamamlama oldugu ıcın anadolu üniversitesinde ne kadar bilgisi olan varmı?

 12. Ben istanbul üniversitesi açıköğretim 2 yillik sosyal hizmetler ogrenciyisiyim .Dgsye girdiğimde diğer 2 yılı örgünden okumak zorunda mıyım? Yoksa acikogretimden lisansa tamamlanayabiliyor mu?

 13. Mrhb Murat bey ben önlisans sosyal hizmetler okudum ve dgs için başvuru yaptım fakat bana sınavla ilgili ne bir mesaj nede sınav giriş belgesi gelmedi yani ösym sayfamda yoktu ve ben sınava giremedim bu konuyla ilgili yapılabilecek bişey varmı acaba

 14. Merhaba iyi günler ben 2 yıllık dış ticaret mezunuyum . 10 gün sonra dgs sınavına giricem. Dgs puanım ne olursa olsun aöf’te kendi bölümümle alakalı bir bölümü seçebiliyormuyum . Yoksa puanımın yetmesimi lazım?

 15. Merhaba. bensosyal önlisans mezunuyum. uzaktan eğitim ile sosyal hizmet lisans programını tamamlamak istiyorum. sağlık alanında sosyal hizmet konusu tam anlayamadım yardımcı olurmusunuz ?

 16. Önlisans mezunu sınava girmeden açıköğretim de her hangi bir lisans programına devam edemiyor mu artık? Önceden vardı böyle bir hak değil mi?

 17. Anadolu Üniversitesi’nin harcı çok yüksek değil, normal diğer programlarda olduğu gibi. Atatürk Üniversitesi’nin dönemlik 900 evet.

 18. Merhaba,
  internette aradım ancak ulaşamadığım bir bilgi mevcut.
  sizin bana yol gösterebilceğinizi düşünerek; ben 2 yıllık sosyal hizmet bölümü mezunuyum, DGS ile 4 yıllık sosyal hizmet bölümüne devam etmek istiyorum. geçmiş yıllarda eskişehir açıköğretim fakültesi için 4 yıllık sosyal hizmet bölümü dönem başına ne kadar ücret istenmiş bilginiz var mı?
  atatürk üniversitesinde sosyal hizmet bölümü için dönemlik 900 küsur gibi bir ücret gördüm, bu da demekki 4 dönem*900 ödeme yapmak demek ve çok ta ucuz da bir şey değil.
  bilgi yanlışım mı var, yoksa doğru mu gördüm bana bilgi verirseniz çok sevinirim.

 19. iyi günler aöf sosyal hizmetler önlisans okuyorum mezun olunca dgs ye girip lisans a tamamlamak niyetindeyim fakat aöf lisans bölümüne baktığımda sosyal hizmet olarak gözüküyor bir sorun olur mu?

 20. Çok merak ettiğim bur konu var. On lisans sosyal hizmetler okudum. Dgs ile orgunden sosyal hizmet lisans tamamlayabilirmiyim veya sosyoloji tamamlayabilirmiyim?

 21. Merhaba murat bey…ben paramedic on lisans mezunuyum…şu an çalisiyorum devlet hastanesinde.. ben sosyal hizmetler uzmanlik bolumunu örgün eğitim olarak okumak istiyorum lisans tamamlamak istiyorum mümkün mü örgün okuyabilir miyim yoksa aöf den mi geçiş yapmaliyim?

 22. merhaba murat bey ben isletme birinci sinifim bu dört yil icinde aciktan sosyal hizmette okuyayim dedim fakat on lisans larin is imkani kısıtliymis ben bunu lisans yapmak istiyorum da kac yilda lisans yaparim veya bu isltemeyle birlikte bunu ikinci uni seklinde okumam mumkunmu

 23. merhaba ben 2 yıllık otomotiv satış sonrası hizmet bölümünden 2005 yılında mezun oldum ve şimdi 4 yıllığa tamamlamam gerekiyor.
  Hangi bölümleri seçebiliyorum?
  Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 24. Şu anda marmara uzem muhasebe ve vergi uygulamaları önlisans son sınıf öğrencisiyim. Aof işletme okuyarak 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Sınavsız geçiş var mı yoksa DGS ye girmek zorunda mıyım lisans diplomasi alabilmek için?

 25. 2 senelik üniversite okuyan arkadaşım şuan da astsubay 4 seneliği açık öğretimden tamamlamak istiyor bana yardımcı olur musunuz hocam neler yapması gerekiyor

 26. Aöf sosyal hizmetler mezunuyum dgs ile sosyoloji mi daha avantajlı yoksa sosyal hizmetler okumak mı gene

 27. 2 yıllık sosyal hizmet önlisans okudum.Şimdi açıköğretimde sosyal hizmetin lisans programı var ona geçebilmek içinde dgs girmek mi gerekiyor?

 28. Merhaba ben sos.hiz.ön lisans mezunuyum dgs ile çocuk gelişimine devam edebilirmiyim

 29. İ.Ü. auzef sosyal hizmet bölümünün uzaktan öğretim sosyal hizmet lisans tamamlaması yok. Sağlıkta lisans tamamlama kapsamında açtı sadece… Normalde yok ama sağlıkta lisans tamamlama ile açılıyor orası da ayrı bir tartışma konusu…

 30. İ.Ü. auzef sosyal hizmet lisans tamamlamayı tercih kılavuzunda bulamıyorum.. Yoksa sosyal hizmet bölümünün uzaktan öğretim sosyal hizmet lisans tamamlaması yok mu ? Anlayamadım.. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

 31. 2 yıl sosyal hizmetler bölümü okuyup dgs sınavı ile yine aynı bölümü devam etmek ve 4 yıllık sosyal hizmet okumak mümkün değil mi? farklı bir bölümü seçmek zorunda değiliz değil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: