Bu konu önemli, daha doğrusu lisans tamamlama ile ilgili çok fazla soru geliyor. Bu yazı Açıköğretim ile “Lisans Tamamlama”, yani tamamlamış olduğunuz önlisans programını açıköğretim ile nasıl lisansa tamamlayacağınız hakkındadır.

-Sağlıkta Lisans tamamlama bu yazının konusu değildir.

Lisansa Tamamlamada DGS Şart

Öncelikle belirtelim, açıköğretimden de olsa lisansa tamamlamanız için Dikey Geçiş Sınavına (DGS)’ye girmeniz şart, DGS sınavına girmeden lisansa tamamlamanız mümkün değildir. DGS’ye girdikten sonra aldığınız puana bakılmaksızın mezun olduğunuz programa göre belirlenen lisans bölümlerine devam edebiliyorsunuz.

Sınavsız lisansa tamamlama bu anlamda kaldırıldı. Artık DGS sınavına girmeden öğreniminizi lisansa tamamlama olanağınız bulunmamaktadır. Bununla birlikte AÖF de belirlenen kontenjanlar ve puanınız göz önüne alınarak lisansa tamamlayabilirsiniz.

Açıköğretim Sosyal Hizmet Bölümü Olan Üniversiteler

Şu an hali hazırda AÖF sosyal hizmet eğitiminin verildiği 2 üniversite bulunmaktadır. Öncelikle Anadolu AÖF tercih edilmelidir çünkü Atatürk AÖF’nin dönemlik harcı oldukça yüksektir (950- 1000 TL)

Kaçıncı Sınıftan Başlayacağım – Alttan Alınacak Dersler

Mezun olduğunuz önlisans programı ve okumak istediğiniz lisans bölümüne göre alttan ders alıp almayacağınız belli oluyor. Mezun olduğunuz programa yakın lisans bölümlerini tercih ettiğinizde direk 3. sınıftan başlıyorsunuz. Farklı bir bölüm seçtiğinizde ise fark dersleri almanız gerekiyor.

Açıköğretim Sosyal Hizmet Lisansa Tamamlamak

Bu yıl açıköğretim sosyal hizmet bölümüne tamamlayabilecek çok sayıda önlisans programı bulunuyor. Bunların bazıları fark dersleri almak zorundayken bazısı doğrudan 3.sınıftan başlıyor. Dolayısıyla mezun olduğunuz önlisans programına göre kaçıncı sınıftan başlayacağınız ve alttan almanız gereken dersler belli olmaktadır.

Sosyal Hizmet 3.Sınıftan Başlayabilecek Programlar

 • Sosyal Güvenlik
 • Sosyal Hizmetler

Sosyal Hizmet Alttan Fark Dersleri Alması Gereken Programlar

 • Çocuk Gelişimi
 • Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi
 • Çocuk Koruma Ve Bakım Hizmetleri
 • Engelli Bakım Ve Rehabilitasyon
 • Evde Hasta Bakımı
 • Güvenlik
 • Güvenlik Bilimleri
 • Güvenlik Ve Koruma
 • Hava Astsubay Myo Güvenlik
 • Hava Savunma
 • İstihbarat
 • İstihbarat (Foto Kıymetlendirme Dalı)
 • İstihbarat (Foto Laboratuvar Dalı)
 • İş Sağlığı Ve Güvenliği
 • İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği
 • İtfaiyecilik Ve Sivil Savunma
 • İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği
 • Jandarma Astsubay Myo Kamu Güvenliği Ve Asayişin Sağlan.
 • Kamu Güvenlik Ve Asayişin Sağlanması
 • Mühimmat Ve Mühimmat Tahrip
 • Özel Güvenlik Ve Koruma
 • Sağlık Yönetimi
 • Savunma Ve Güvenlik
 • Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik
 • Sosyal Bilimler
 • Toplum Sağlığı
 • Yangın Önleme
 • Yaşlı Bakım Hizmetleri
 • Yaşlı Bakımı
 • Yaşlı Hizmetleri Bakım

Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Kişilerin Tamamlayabileceği Açıköğretim Bölümleri

Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Sosyal Hizmet lisans programlarına fark dersleri almadan 3. sınıftan başlayabilirsiniz.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans bölümüne ise fark dersleri alarak geçmeniz mümkündür. Alacağınız fark dersleri ise şöyle: 

Açıköğretimde Bir Bölüme Yerleşirsem Seneye DGS Puanım Düşer mi?

2017 ve 2018 DGS kılavuzunda şu bilgi yer almaktadır.

2016-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2017-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2017-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2018-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

Dolayısıyla puanınız düşecektir.

Sorularınız için lütfen aşağıya yorum yapınız. Mutlaka geri dönüş sağlayacağız.

132 YORUMLAR

 1. merhabalar. aöf acil durum afet yönetimi mezunuyum ve bu bölüm üzerinden sosyal hizmetlere lisans tamamlamak istiyorum. acaba fark ders dediklerinizi alacak mıyım?

 2. Hocam sosyal hizmetlerden sosyolojiye gecerek lisans tamamlandi. Sosyal calismaci olarak atanilabiliyor mu. Tesekkurler.

 3. Mrb, çocuk koruma bölümü önlisans mezunuyum.dgs ile sosyal hizmet olarak lisansa tamamlayip mezun olmak istiyorum.yukaridaki yazida fark desleri almam gerektigi yaziyor.bu fark dersleri nelerdir arastirdum fakat bir bilgi bulamadim.Direk 3. Siniftan baslayabilir miyim?2 yili üstten ders alarak vs kısaltmak mumkunmudur tesekkurler.

 4. Merhaba ben 2 yillik sosyal hizmetler programi bitirdim.Dgs ile sosyoloji bolumune devam etmekteyim.2.sinifim.Önlins sosyal hizmetler diplomam gecerli sayiliyor mu ve sosyoloji bolumune aciktan devam etmek istiyorum alttan almakta olduğum dersler var acikogretime yatay gecis yapabilir miyim?

 5. Merhaba Murat Bey Sizi instagramdan da takip ediyorum 2016 yılı sosyal hizmetler önlisans mezunuyum 4 yıllığa tamamlamak istiyorum dgs ile sosyolojiye geçtim ancak o bölümü sevmiyorum DGS ye girip puan ile mi tamamlayacağım sınavsız lisans mı tamamlayacağım şimdi ben bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Merhabalar ben ikinci universite olarak 4 yillik sosyal hizmetler okumak istiyorum .4 yıllık sosyal hizmetler bölümü var mı? 2 yillik sosyal hizmetler bölümünü okuyup dgs ile 4 yıllığına tamamlayabilmem icin hangi puan türünden 4 yıllığa geçiş yapılır?
  Teşekkür ederim

 7. Sosyal hizmetler on lisans mezunuyum. 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Ama sosyoloji mi okuyacağım yoksa sosyal hizmetler lisans olarak 3. Sınıftan mi devam edeceğim hiçbirşey anlamadim

 8. Hocam ben önlisans otomotiv mezunuyum.EA223 puanla lisansa geçebilirmiyim.Bide kaçıncı sınıftan başlarım.Teşekkür ederim

 9. 2018 (aöf) sosyal hizmetler onlisan mezunuyum.
  2018 dgs ile (aöf) sosyoloji lisans okumaktayim.
  Sosyoloji lisanstan (2020’de) mezun olunca;
  Tekrardan sosyal hizmetler onlisans diplomam ile dgs ye girip sosyal hizmet lisans programini okuyabilir miyim.

 10. 2012 aöf sosyal hizmetlerden mezun oldum lisans olarak sosyolojiyi bitirdim sosyal hizmetler lisans tamamlama için dgs ye mi girmem gerekiyor sağlıkta lisans tamamlamada da yoktu nasıl bir yol izlemem gerekiyor hocam tşk ederim

 11. Merhaba ben anestezi mezunuyum. Anesteziden sosyal hizmetlere tamamlayabilir miyim ve açiktan okuma şansim var mi. Íkinci sorum geçiş yaptiğim bölüme kayit yaptirip devam etmezsem anestezi diplomam yanar mi.

 12. Merhaba ben anestezi mezunuyum açiktan dörde tamamlayabilirmiyim. Îkinci sorum ise kayit yaptirdim ve devam edip mezun olamazsam anestezi diplomam yanar mi.

 13. Merhaba 2013 yılı 2 yıllık lojistik mezunuyum. Açıktan 4 e tamamlamak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim

 14. Merhaba sınavsız lisans tamamla 2014 öncesine ait mezunlar için geçerli diye bir yazı okudum, ben 2014 sonrası mezunum sadece dgs puanına göre mi lisans tamamlayabilirim? Şimdiden teşekkürler

 15. Merhabalar iki yıllık sosyal hizmetlerden 4 yıllık sosyal hizmetlere geçiş yapacağım. Aynı bölümler olduğu için muaf tutulacağım dersler olacak mı

 16. Merhaba Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Çocuk Gelişimi önlisans bölümü mezunuyum İstanbul auzef çocuk gelişimi bölümünde şuan sıkıntı var ve eğer sıkıntı düzelmezse istanbul üniversitesinde bir lisans programı seçip 2.üniversiteye kayıt olup çocuk gelişimini 4 yıla tamamlayabilme fırsatım olur mu?

 17. Merhaba hocam anestezi mezunuyum dgsye girdim açıktan sağlık yönetimi tamamlamak istiyorum fakat tercih kısmında tercih edemezsiniz yazıyor ? Anlayamadım

 18. Merhaba ben ayni anda dgs ile acikogratim sosyal hizmet okuyup, orgun olarak odyometri okuyabilirmiyim.

 19. Merhaba ben önlisans sosyal hizmet okuyorum ve dörde tamamlarken açıktan sosyolojiye tamamlayıp öğretmen olmak istiyorum bunun için formasyon almam gerekiyormuş ve formasyonun belirli şartlarından birinde de sekiz kredilik sosyoloji altı kredilik felsefe vs dersler var ben şuan hiç görmedim bunları dörde acıktan tamamlarken bunları alttan görüp formasyon alabilirmiyim lütfen cevap verin bi yerde bulamadım sorumun cevabını

 20. merhabalar ben tapu KADASTRO ön lisans mezunu oldum 1 ay önce kpss den 83 aldım ve atama ilanı verildiğinde atanacağım inşallah benim sorum dgs girdim ve dikey geçiş kapsamında olduğum kamu yönetimini açık tan okumak istiyorum eğer kayıt olursam tapu kadastro diplomam yanar mı ? veya atama ilanı olunca tercih yapabilirmiyim ?

 21. Merhaba. Çocuk gelişimi önlisans mezunuyum. Puanım yeterli olmadıgı icin açıktan okumak istiyorum. Bu benim ilerde iş yaşamımı etkiler mi? Diplomam da 4 yıllık cocuk gelisimi bitirdi diye gozukur mu?

 22. merhaba sosyal hz onlisans mezunuyum dgsye girdim fakat sosyal hz lere puanim yetmeyecek muhtemelen sosyoloji yazip ikinci uni kapsaminda sosyal hzmtler lisans yazsam derslerden muaf olmadan birinci siniftan mi baslamam gerekir

 23. Açıköğretim büro yönetimi ve yönetici asistanlığından yine açıköğretim maliye bölümüne geçiş yapabilir miyim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: