Bu konu önemli, daha doğrusu lisans tamamlama ile ilgili çok fazla soru geliyor. Bu yazı Açıköğretim ile “Lisans Tamamlama”, yani tamamlamış olduğunuz önlisans programını açıköğretim ile nasıl lisansa tamamlayacağınız hakkındadır.

-Sağlıkta Lisans tamamlama bu yazının konusu değildir.

Lisansa Tamamlamada DGS Şart

Öncelikle belirtelim, açıköğretimden de olsa lisansa tamamlamanız için Dikey Geçiş Sınavına (DGS)’ye girmeniz şart, DGS sınavına girmeden lisansa tamamlamanız mümkün değildir. DGS’ye girdikten sonra aldığınız puana bakılmaksızın mezun olduğunuz programa göre belirlenen lisans bölümlerine devam edebiliyorsunuz.

Sınavsız lisansa tamamlama bu anlamda kaldırıldı. Artık DGS sınavına girmeden öğreniminizi lisansa tamamlama olanağınız bulunmamaktadır. Bununla birlikte AÖF de belirlenen kontenjanlar ve puanınız göz önüne alınarak lisansa tamamlayabilirsiniz.

Açıköğretim Sosyal Hizmet Bölümü Olan Üniversiteler

Şu an hali hazırda AÖF sosyal hizmet eğitiminin verildiği 2 üniversite bulunmaktadır. Öncelikle Anadolu AÖF tercih edilmelidir çünkü Atatürk AÖF’nin dönemlik harcı oldukça yüksektir (950- 1000 TL)

Kaçıncı Sınıftan Başlayacağım – Alttan Alınacak Dersler

Mezun olduğunuz önlisans programı ve okumak istediğiniz lisans bölümüne göre alttan ders alıp almayacağınız belli oluyor. Mezun olduğunuz programa yakın lisans bölümlerini tercih ettiğinizde direk 3. sınıftan başlıyorsunuz. Farklı bir bölüm seçtiğinizde ise fark dersleri almanız gerekiyor.

Açıköğretim Sosyal Hizmet Lisansa Tamamlamak

Bu yıl açıköğretim sosyal hizmet bölümüne tamamlayabilecek çok sayıda önlisans programı bulunuyor. Bunların bazıları fark dersleri almak zorundayken bazısı doğrudan 3.sınıftan başlıyor. Dolayısıyla mezun olduğunuz önlisans programına göre kaçıncı sınıftan başlayacağınız ve alttan almanız gereken dersler belli olmaktadır.

Sosyal Hizmet 3.Sınıftan Başlayabilecek Programlar

 • Sosyal Güvenlik
 • Sosyal Hizmetler

Sosyal Hizmet Alttan Fark Dersleri Alması Gereken Programlar

 • Çocuk Gelişimi
 • Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi
 • Çocuk Koruma Ve Bakım Hizmetleri
 • Engelli Bakım Ve Rehabilitasyon
 • Evde Hasta Bakımı
 • Güvenlik
 • Güvenlik Bilimleri
 • Güvenlik Ve Koruma
 • Hava Astsubay Myo Güvenlik
 • Hava Savunma
 • İstihbarat
 • İstihbarat (Foto Kıymetlendirme Dalı)
 • İstihbarat (Foto Laboratuvar Dalı)
 • İş Sağlığı Ve Güvenliği
 • İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği
 • İtfaiyecilik Ve Sivil Savunma
 • İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği
 • Jandarma Astsubay Myo Kamu Güvenliği Ve Asayişin Sağlan.
 • Kamu Güvenlik Ve Asayişin Sağlanması
 • Mühimmat Ve Mühimmat Tahrip
 • Özel Güvenlik Ve Koruma
 • Sağlık Yönetimi
 • Savunma Ve Güvenlik
 • Sivil Savunma Ve İtfaiyecilik
 • Sosyal Bilimler
 • Toplum Sağlığı
 • Yangın Önleme
 • Yaşlı Bakım Hizmetleri
 • Yaşlı Bakımı
 • Yaşlı Hizmetleri Bakım

Sosyal Hizmetler Önlisans Programından Mezun Kişilerin Tamamlayabileceği Açıköğretim Bölümleri

Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Sosyal Hizmet lisans programlarına fark dersleri almadan 3. sınıftan başlayabilirsiniz.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans bölümüne ise fark dersleri alarak geçmeniz mümkündür. Alacağınız fark dersleri ise şöyle: 

Açıköğretimde Bir Bölüme Yerleşirsem Seneye DGS Puanım Düşer mi?

2017 ve 2018 DGS kılavuzunda şu bilgi yer almaktadır.

2016-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2017-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2017-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2018-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

Dolayısıyla puanınız düşecektir.

Sorularınız için lütfen aşağıya yorum yapınız. Mutlaka geri dönüş sağlayacağız.

132 YORUMLAR

 1. Merhabalar
  Önlisans çocuk gelişimi mezunuyum.
  Çocuk gel. 4 yıllık AÖF yok bu yüzden farklı bir bölüm tercihi yapıp sonra yatay geçiş yaparak çocuk gelişimi bölümüne geçebilir miyim ?

 2. Var, lisans çocuk gelişimi auzef istanbul üniversitesinde.
  Muaf olacağınız derslere geçiş yapmak istediğiniz üniversiteye göre bu sorunuzun cevabı değişiyor.

 3. lisans sosyal hizmet bölümünü 240 AKTS ders alıp bitirseniz ve sosyal çalışmacı kadrosuna atanırsanız tabi sosyal hizmet uzmanı unvanını kullanabilirsiniz.

 4. Merhaba AÖF çocuk gelişimi lisans bölümü var mı ?
  AÖF çocuk gelişimi önlisans bitirip DGS ile sosyal hizmetler lisansa tamamlamak istediğimde 2 sene daha mı devam edeceğim daha fazla mı diplomamda hangi bölüm yazacak ?

 5. Mrb ben sosyal hizmetler önlisans mezunuyum dgs ye girdim ve çocuk gelişimine tamamlamam mümkün mü?

 6. Ben lisans mezunu hemsireyim iş güvenliği uzmanı oldum şimdi dgs ile sosyal hizmet lisans diplomasi alicam bu diploma ile sosyal hizmet uzmanlığı yapabilirmiyim? Bir arkadaşım yapamazsın 4 yıllık sosyal hizmet okuman lazım dedi

 7. Merhabalar ben önlisans cocuk gelisimi mezunuyum aöften sosyal hizmetler lisansa tamamlamak istiyorum dgs sonucları açıklandıktan sonra nereye başvurmamız gerekiyor bunun için tercihlerlemi oluyor yoksa direk gidip kayıtmi yaptiriyoruz

 8. Merhaba. Ben önlisans sosyal hizmetler mezunuyum. DGS ile lisansa tamamlamak istiyorum. Bu sene sosyal hizmetlere geçiş yapabilecek birçok bölümün açılması biraz umudumu kırdı açıkçası. Bizim bölümümüze birçok bölümden geçiş yapılıyor ama bizim geçiş yapabileceğimiz alternatifimiz yok. Benim sorum şu aslında bir arkadaş çocuk gelişimine geçip geçemeyeceğimizi sormuş sizde açık öğretime geçilir demişsiniz. Ben öyle bir Bilgi göremedim. Siz eminmisiniz. Bununla ilgili kesin Bilgi verebilirmisiniz?

 9. DGS’ye girdikten sonra aldığınız puana bakılmaksızın mezun olduğunuz programa göre belirlenen lisans bölümlerine devam edebiliyorsunuz.
  Bu kısmi tam anlayamadım,yani önemli olan dgs ye girmekmi puanımız kaç olursa olsun dört yıllık bölüme kesin kayıt yaptira biliyormuyuz.

 10. Dgs ile açık öğretimden lisansa tamamlayıp aynı zamanda açıktan ikinci üniversite okunabilir mi iki uzaktan olur mu? Oluyorsa aynı zamanda üniversite sınavına girip farklı bir bölüm örgün olarak okunabilir mi ? Yanı iki uzaktan 1 örgün okunabiliniyor mu? Cevap yazmanız benim için çok önemli!!

 11. Mrb. Ben örgün Öğrt. Gıda teknolojisi mezunuyum. Dgs ile aöf lisans tamamlayabilirmiyim? ?

 12. Merhaba hocam ben gazi üniversitesi önlisans çocuk gelisimi mezunuyum dgs ye girsem açıktan lisans tamamlayabiliyormuyum

 13. Merhaba sosyal hizmetler ön lisans okuyorum. Cocuk gelısımıne tamamlamam mumkun mu acaba? . Tesekkurler.

 14. kardeş önlisans örgün özel güvenlik ve koruma mezunuyum. açıköğretim sosyal hizmet lisans tamamlama yapablir miyim dgs ile? cevaplarsan sevinirim.

 15. Merhaba Anadolu üniversitesi aöf sosyal hizmetler önlisans mezunuyum. Dgsye girmeden sağlıkta lisans tamamlama ile sosyal hizmetlere devam edebilir miyim bununla ilgili bilginiz var mı? Ve sosyal hizmetleri dgs ile lisansa tamamlayıp mezun olduktan sonra devlette mi özel sektörde mi daha rahat iş imkanı bulunur?

 16. Hocam merhaba. 2017 örgün yerel yönetimler mezunuyum 2017 de DGS ye girdim. AÖF ile kamuya tamamlamak istiyorum. O DGS puanım ile suan tercih yapmam mümkün mü? Birde normal DGS tercih dönemi ile aynı dönemde mi tercihler yapılıyor?

 17. Merhaba;
  Verdiğiniz emek için teşekkür ederim. Benim açımdan çok değerli bilgiler. Anadolu Açıköğretim Sosyal hizmetler okuyorum. Bu sene 1. sınıftayım. Bölüme aşık oldum desem yeridir. Keşke 35 yaşımı beklemeseymişim. Ama görüyorum ki mesleki açıdan sosyal hizmet teknikeri değil de sosyal hizmet uzmanı olmam daha avantajlı olacak. Bu fikrim yanlış mı?
  Açıköğretimden lisans tamamlamak için DGS ye girmem şart sanırım, bu durumda ortalama kaç puan almalıyım? Bir kıstas bir kota var mıdır?

 18. merhabalar 2 yıllık makine teknikerliği mezunuyum. işletme programına girmek için ne yapmalıyım? dgs şartmı ? şart ise ne kadar puan istiyor ?

 19. Ben 2018 önlisans muhasebe mezunuyum 1 yıl ara verdim 2019 dgs ye gırıcem ama açıkögretım olarak tamamlamak istiyorum ara verdiğim için bir sorun olur mu?

 20. hocam merhaba onlısans sosyal hızmet mezunuyum aofden. sımdı yks ye gırıp yenıden aofden lısans sosyal hızmet okuyabılır mıyım

 21. Merhabalar. Ben önlisans adalet mezunuyum. Açık öğretim 2 yıl kamu yönetimi okuyarak lisansa tamamlayabiliyor muyum? Açıköğretim olsa da dgs şarti var midir?

 22. Mrb. Ben önlisans elk. Mezunuyum. Açıköğretim sosyoloji okumak istiyorum. Acaba 3.sınıftan başlayıp alttan dersmi alıniyo. Yoksa yeniden 2019 sınavlarına girip yks puaniyla mı tercih yapmammi gerekiyor. Nasıl bir yol izleyecegimi bilmiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

 23. Merhaba ben önlisans çocuk gelişim öğrencisiyim DGS ile sosyal hizmet kazansam tekrardan örgün olarak okuyan biliyor muyuz

 24. önlisansı bir kere lisansa tamamlayabilirsiniz, lisansa tamamladığınızda önlisans diplomanız iptal, geçersiz olur. Memuriyette herhangi bir lisans bölümünü tamamlamanızın doğrudan size bir faydası olmaz, sadece derece alırsınız.

 25. Merhaba hocam.
  Ben Sağlık Meslek Lisesi TIBBİ SEKRETERLİK bölümü mezunuyum. Şuan da halen aktif olarak Sağlık Memuru (Tıbbi Sekreter) olarak görev yapmaktayım.
  Ankara Üniversitesi 2015 Önlisans TIBBİ DOKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK mezunuyum.
  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Tıbbi Sekreterlere Sağlık Yönetimi bölümünü okudukları zaman lisans tamamlama hakkı verdi ama bu hakkı sadece 2014 ve öncesi mezun olanların tercih yapabilecekleri şekilde düzenlenerek verildi. Bende 2015 mezunu olduğum için haliyle lisans tamamlamaya başvuru yapamıyorum.
  Açık Öğretim Fakültesi (AÖF)’den Önlisans diplomama istinaden 3. Sınıftan başlayarak Uluslararası İlişkiler bölümüne 05.10.2015 tarihinde kayıt yaptırarak okumaya başladım. Şuan için son 2 dersim kaldı.

  “https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/nasil-ogrenci-olabilirim/dikey-gecis”
  AÖF’nin yukardaki linkte yer alan sayfasında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki Lisans Programlarının 5. Yarıyılına; Doğrudan Başvuru Yapabilecek Önlisans Mezuniyet Alanlarının Listesi sayfasında Önlisans Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunlarının başvuru yapabilecekleri Lisans programları aralarında Sağlık Yönetimi yer almaktadır.

  Sorum ise şu; Şuan okuduğum AÖF ULUSLARARASI İLİŞKİLER Lisans programından mezun olduktan sonra 2019 DGS’ye girerek tekrar AÖF SAĞLIK YÖNETİMİ bölümüne başvuru yapıp okuyabilir miyim? Şayet başvuru yapıp okuyabilecek isem mezun olduğum durumda ayriyeten bu bölüm Lisans Tamamlama olarak memuriyetimde sayılır mı? Çünkü YÖK’ün ilan ettiği sağlıkta lisans tamamlama için başvuruların alınması kısmından yapmış olmayacağım başvurumu.
  İyi günler dilerim. Saygılarımla.

 26. Selamlar DGS’ye odaklanman daha faydalı olacaktır. KPSS atamaları genel olarak sıkıntılı, özelde iş bulabilmek için ise iyi, nitelikli bir eğitim almak şart.

 27. Hocam merhaba, normalde gazetecilik mezunuyum. Malum ülkedeki işsizlikten bende nasibimi alarak kendi işimle alakası olmayan bi işle meşgulüm. Açıktan 2 yıllık sosyal hizmetler okuyorum. Şu an 2. sınıfım. Daha yeni öğrendim lisans mezunu olanlar ön lisans kpss ye giremiyormuş. Ben bu bölümü okumakla yanlış bi karar aldım galiba 🙁 Ayrıca özel sektörde iş bulma imkanım nedir. Bana çözüm yolu sunabilir misiniz. Kafam karışık. Teşekkürler
  Mine ÇETİNKAYA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: