Öncelikle yatay geçişin ne olduğunu açıklayalım: Yatay geçiş,üniversite okuyan bir öğrencinin en az 2 yarıyıl geçirmesinden sonra başka bir bölüme veya başka bir üniversiteye geçiş yapmasıdır.

Yatay geçiş iki türde yapılabilir.Bunlar kurumlar içi ve kurum dışıdır. Yatay geçiş için her üniversitenin kendi tarihleri vardır.Bu nedenle yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler üniversitelerin duyurularını kaçırmamalı,dikkat etmelidirler.

Yatay Geçiş Yöntemleri

YÖK’ün bize sunduğu aşağıdaki tabloda 3 farklı yatay geçiş çeşidinin olduğunu görmek mümkün.

1-Kurum İçi Programlar Arası Yatay Geçiş

Bir öğrencinin kendi üniversitesinin içinde başka bir bölüme uygun notlar ile geçiş yapmasıdır.

Şartları nelerdir?

Üniversite içinde birinci öğretimden ikinci öğretime geçiş mümkündür. Yetenek sınavı olan bölümler için diğer şartlar haricinde yetenek sınavında da başarılı olunmalıdır.

2-Kuramlar Arası Yatay Geçiş

Bir öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin dışında aynı bölümde veya farklı bir bölümde başka üniversiteye geçiş yapmasıdır.

Şartları nelerdir?

 • Öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitedeki not ortalamasının yüzlük sistemde e az 60 olması gereklidir.
 • Öğrencinin not ortalaması geçiş için yetmiyor ise merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapılabilir.

Yatay geçiş yapılabilecek kurumlar nelerdir?

 • Açık öğretimden normal öğretime yatay geçiş
 • Açık öğretim ve uzaktan öğretim arasında yatay geçiş
 • Birinci ve ikinci öğretim programlarından açık veya uzaktan eğitim programlarına geçiş
 • Merkezi yerleştirme il öğrenci alan programdan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programa geçiş
 • Türk silahlı kuvvetleri ve polis akademisi ile diğer yüksek öğretim kurumlarına geçiş

3-Merkezi yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş

Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda başvuru yapılabilir.
Her eğitim öğretim dönemi için başvuruların Ağustos ayının 30’una kadar alınmakta, başvuruların değerlendirme işlemlerinin Eylül ayının 15’ine kadar bitirilerek, kayıtların da
Eylül ayı sonuna kadar bitirilmesi gerekmektedir.

Yatay Geçiş Yöntemleri-Çeşitleri

Yatay Geçiş Kontenjanları

Yatay geçiş kontenjanları için YÖK’ün kurduğu bir sistem var. Burayı takip ederek kontenjanlara, şartlara ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://yoksis.yok.gov.tr/websitesiuygulamalari/ogrenci/index.zul

Yatay geçiş ne zaman yapılır?

 1. Lisan okumakta olan öğrenciler birinci yıl ve son yılları dışında geçiş yapabilirler
 2. İki yıllık ön lisans okumakta olan öğrenciler birinci ve son yarıyıl dışında yatay geçiş yapma hakkına sahiptirler.
 3. Yatay geçiş yaparken öğrenciler nelere dikkat etmelidir?
 4. *Dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi üniversitelerin yatay geçiş için açtıkları kontenjanları araştırmalıdırlar.
 5. *Her üniversitenin kendine ait bir yatay geçiş zamanı vardır o yüzden öğrenciler bu zamanları kaçırmamalıdır.
 6. *Yine önemli hususlardan birisi yatay geçiş yapılacak üniversiteye gidildiğinde okulun uzayıp uzamamasına dikkat edilmelidir.
 7. *Yapılacak geçişte merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapılacaksa geçiş yapılacak üniversitenin en son aldığı öğrencinin puanı geçiş yapacak öğrencinin aldığı puandan yüksek olmamalıdır.
 8. *Üniversite içi geçiş yapmak isteyen öğrenciler başka bir bölüme kontenjan sınırı olmadan geçiş yapabilirler.
 9. *Üniversite içi geçiş yapan öğrenciler eğer ki birinci öğretimden ikinci öğretime geçiş yaptıysa ikinci öğretim ücreti ödeyeceklerdir.
 10. *Bir üniversitedeki kaydını donduran öğrenci için yatay geçişinde engel yoktur.
 11. *Yabancı dil eğitimi yapan kurumlara geçiş için geçiş yapılmak istenen kurumun yabancı dil sınavından başarılı olunması gerekir.
 12. *Öğrenciler bu şartlara dikat etmeli ve uygunsalar yatay geçiş yapmalıdırlar.
 13. *Uyan öğrenciler gerekli belgeleri hazırlamalıdırlar.hazırlanması gereken belgeler aşağıda verilmiştir.
 • >Yatay geçiş başvuru formu
 • >Onaylı ders içerikleri
 • >Disiplin cezası alınmadığına dair belge
 • >Kayıtlı olunan  üniversitedenen az 1 ay öncesinden alınan öğrenci belgesi
 • >Yabancı dil bölümleri için İngilizce yeterlilik belgesi
 • >Nüfus cüzdan fotokopisi

Bu belgeler ve gerekli şartlar unutulmadan yatay geçiş yapılabilmektedir.

Sosyal Hizmet Programında Okuyan Birisi İçin Yatay Geçiş

Yatay geçiş yapmak isteyen Sosyal Hizmet programı öğrencisi kayıtlı olduğu üniversite içerisinde genel not ortalamasına ve gerekli şartlara göre kendi üniversitesinde farklı bir bölüme geçiş yapabilir.Aynı şekilde başka bir üniversiteye de kendi bölümü veya farklı bir bölümde geçiş yapma hakkına sahiptir.

Genellikle üniversitelere yerleşen birinci sınıf öğrencileri yatay geçişi sıklıkla kullanmaktadır. Sosyal hizmet programına kayıtlı bir öğrenci birinci yarıyıl sonunda kurum içi veya kurum dışı yatay geçiş sisteminde merkezi yerleştirme puanına göre geçiş yapabilir. Sosyal hizmet programındaki yatay geçiş yapmak isteyen öğrenci unutmamalıdır ki Sosyal Hizmet Bölümü olan üniversiteler 4. sınıf için yatay geçiş kontenjanı bulundurmamaktadır.

Yine her üniversite kendi yatay geçiş tarihini belirlediği için Sosyal Hizmet programı öğrencileri bu tarihlere dikkat etmelidir. Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken bir önemli hususta yatay geçiş yapılacak üniversitelerin kontenjenlarıdır. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler bu kontenjanları önceden araştırmalı ve geçişini ona göre yapmalıdır.

Aşağıda bazı üniversitelerin Sosyal Hizmet programının 2015/2016 yılına ait yatay geçiş kontenjanları bulunmaktadır.

Üniversite AdıBölümSınıfKontenjan
Anadolu ÜniversitesiSosyal Hizmet23
Üsküdar ÜniversitesiSosyal Hizmet25
Karabük ÜniversitesiSosyal Hizmet33
Cumhuriyet ÜniversitesiSosyal Hizmet

 

22
Yalova ÜniversitesiSosyal Hizmet23
Adnan MenderesÜniversitesiSosyal Hizmet34
Necmettin Erbakan ÜniversitesiSosyal Hizmet23

 

Seray GÜNAL-Sara TAN

45 YORUMLAR

 1. hocam merhaba ben auzef lisans cocuk gelisimi yerlestim bu sene ve ben bunu orgune cevirmek istiyorum baska bi universitede cocuk gelisimi veya okul öncesi ogretmenligine yatay gecisle mi yapmaliyim bunu ve konya neu yatay gecis sartlarinda auzef belirtmemis lisans onlisans yazmislar hic bi sey anlamadim lutfen yardimci olur musunuz

 2. Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Merak ettiğim konu sosyal hizmetler bölümünden hangi bölümlere geçiş yapabiliyoruz?

 3. Hocam merhaba ben ankara üniversitesi ilahiyatta arapça hazırlıktayım fakat bölümümü değiştirmek istiyorum ilahiyattan hangi bölüme geçiş yapabilirim ayrıca hazırlık + 4 yıl okunan bu bölümde yine 4 yıllık bir bölüm tercih edebilirim değil mi? Bunun için güz döneminde mi yatay geçiş yapmalıyım?

 4. Merhabalar hocam sosyal hizmet 1. sınıf öğrencisiyim ortalamam 3 civarında özel eğitim öğretmenliğine yatay geçiş sağlayabilir miyim acaba ?

 5. 1-teoride mümkün pratikte nasıl çalışıyor ben de çok merak ediyorum.
  2-Merkezi yerleşim o yıl ÖSYM de aldığınız puan ilgili üniversitenin o yıl ki taban puanından yüksek olmalı.
  3-Zor, AÖF’ün eğitim niteliği oldukça tartışmalı gibi duruyor.

 6. Murat hocam merhaba lutfen soruma cvb verir misiniz ?
  1)-hocam onlisans sosyal hizmet okudum ve dgs ile auzef açık öğretim lisans tamamlamayı kazandım .yatay geçiş ile Adiyaman Üniversitesine geçmek istiyorum bu mümkün mü?
  2)-merkezi yerleştirme ile geçiş yapilabiliniyormus tam olarak nedir? nasıl oluyor ?
  3)-hocam yorumlarınızı okudum da AÖF ile akademik Kadro yakalamak zor demistiniz neden hocam ? Sebebi nedir ?

 7. hocam merhaba,
  avrasya unı. ilk ve acıl yardım okuyorum
  cumhurıyet unı. geçiş yapmak istıyorum
  1sınıf 1.donem de ortalama notu ıle gecıs yapabılır mıyım.
  teşekkurler

 8. Hocam
  2 yıllık çocuk gelişimi okudum. Sağlık lisans tamamlama ile sosyal hizmet okuyorum devlet üniversitesi nde 2. Sinifim başka üniversiteye aynı bölüme geçiş yapabiliyormuyum?

 9. Hocam bu yıl sağlık yönetimi lisans programına yerleştim ancak başka bir üniversitede psikoloji bölümüne geçiş yapmak istiyorum yatay geçişte bölümlerin birbirleriyle bağlantılı olmalı gerekiyor mu yani sağlık yönetiminden psikolojiye geçebilir miyim

 10. Hocam merhaba sosyal hizmet onlisans bitirdim bu yil dgs ile auzef sosyal hizmet lisans tamamlamaya yerlestim bir yıl okuyupyilsonunda ayni universitenin cocuk gelisimi bolumune yatay geçiş yspabilir miyim yaparsam kaçıncı siniftan devam ederim

 11. Merhaba hocam biyoloji bölümü mezunuyum 2. Üniversite çocuk gelişimini de bitirdim. DGS ile malesef sosyal hizmetlere yerleştim (aslında ek kontenjanla çocuk gelişimine yerlesebilirmisim) fakat ben detayları tam bilmeden sosyal hizmetler yazmıştım gelmez diye geldi. ÖSYM ilk tercihte yerlestigim için ek kontenjandan yararlanamayacak iki söyledi. Sosyal hizmetlere kayıt yaptırıp sonrasında yatay geçiş ile çocuk gelişimine geçme ihtimalim var mı acaba varsa kaçıncı sınıftan devam edebilirim? Yoksa seneye DGS ile tekrar mi denemeliyim iyi çalışmalar dilerim

 12. Hocam selamlar , DGS ile yerleştiğim sosyoloji bölümünden sosyal hizmet bölümüne kurumlar arası geçiş yapmak istiyorum, bunu nasıl gerçekleştirebilirim ?

 13. İyi günler hocam size bir sorum olacaktı. Sosyal Hizmetler ön lisans programından mezun oldum, Dikey Geçiş Sınavı’na girdim ve yerleştim. Yerleştiğim üniversiteden başka bir bölüme veya kendi bölümüme yatay geçiş yapabilir miyim ?

 14. Hocam merhaba ben AUZEF istanbul üniversitesi on lisans sosyal hizmetler okuyorum DGS ile 4 seneye tamamlayıp sizin gibi bir öğretim görevlisi olabilir miyim ?

 15. Emine, DGS puanın yetmezse sosyoloji yazıp sosyal hizmete yatay geçiş yapamazsın. Tekrar DGS ile sosyal hizmet mümkün. YKS ile sosyal hizmet yazarsan daha önce aldığın dersleri alacağın derslerle karşılaştırıp muaf olabilirsin. 2. veya 3. sınıfta başlaman mümkün, muhtemelen 3 yılda tamamlarsın.

 16. Hocam merhaba. Atauni sosyal hizmetler mezunuyum. Dgs sınavına girdim. Sosyal hizmet lisans tamamlamak istiyorum ama puanım yetmeyecek. Sosyoloji yazsam bu yıl başlasam seneye sosyal hizmete yatay geçiş yapabilir miyim? Yada tekrar dgs yada yks sınavı ile sosyal hizmet kazansam 3. Sınıftan mi başlarım yoksa muaf olup 4. Sınırdan başlayabilir miyim

 17. Hocam merhaba sosyal hizmet bölümünden hangi bölümlere yatay geçiş yapılır açıklarsanız çok sevinirim

 18. Aöf Lisans Cocuk gelisiminden örgün okul öncesi ögretmenligine yatay gecis yapılabiliyor mu

 19. Merhabalar. Lisans çocuk gelişimi bölümünden okulöncesi öğretmenliğine yatay geçiş yapılır mı? Yapılıyorsa şartları nelerdir? Çok acil yazar mısınızz

 20. Hocam merhaba. Ben sosyal hizmet bölümü okuyorum. Bu mesleği bir yerlerde sporla birleştirebilir miyim? Ya da 2. üniversite olarak spor yöneticiliği falan okusam sosyal hizmet ile birleştirme şansım var mı acaba? Teşekkürler.

 21. Sanırım lisans okuyorsun, lisans okuyan öğrenciler başka bir üniversiteye kendi bölümüne akademik not ortalaması ile, başka bölümlere ise üniversiteye giriş yılında taban puanı tutmak kaydıyla kontenjanlar dahilinde istediği her bölüme yatay geçiş yapabilir.

 22. Hocam merhabalar MAKÜ sosyal hizmetler bölümünde okuyorum paramedik bölümüne yatay geçiş yapabilir miyim ? Ve hangi bölümlere geçiş yapabilirim ?

 23. Hocam merhaba önlisans çocuk gelişim sağlık hizmetleri MYO dan paramedik veya tıbbi laboratuvar bölümüne yatay geçiş yapılabilir mi? Cevaplarsanız sevinirim. Tesekkurler

 24. Hocam merhaba örgün önlisans sosyal hizmet bölümünden açıköğretime geçiş var mı acaba ve varsa nasıl geçiliyor?

 25. Yukarıda açıklamalarımızda sorunuzun cevabı var aslında. Puanınız yerleştiğiniz yılda psikoloji bölümüne yeten bir puan ise evet geçiş yapılabilir. Ama hayır yetmiyor sosyal hizmet yazıyım sonra yatay geçiş yapıyım diyorsanız hayır.

 26. hocam merhaba, Sakarya üniversitesi 1. sinif sağlık yönetimi bölümü öğrencisiyim sosyal hizmet bölümüne geçmek istiyorum nasıl yapabilirim ?

 27. selamlar, ilahiyattan yok, ancak önlisans mezunu olduğun için sınavsız 2. üniversite kapsamında aöf sosyal hizmetler önlisans programına kayıt yaptırabilir, burayı bitirdikten sonra DGS ile lisans sosyal hizmete geçiş yapabilirsin. Çocuk gelişiminden de DGS ile sosyal Hizmet bölümlerine geçiş yok.

 28. Hocam merhaba anadolu universtesi acik ogretim ilahiyat okuyordum cok zor diye biraktim. Aslinda sakarya universtesi onlisans cocuk gelisimi okudum. İlahiyattan yatay gecis var mi birde eger yoksa cocuk gelisimi bolumunden dgs gecisi yapabilir miyim sodsyal hizmetler acik ogretim bolumune

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: