Öncelikle yatay geçişin ne olduğunu açıklayalım: Yatay geçiş,üniversite okuyan bir öğrencinin en az 2 yarıyıl geçirmesinden sonra başka bir bölüme veya başka bir üniversiteye geçiş yapmasıdır.

Yatay geçiş iki türde yapılabilir.Bunlar kurumlar içi ve kurum dışıdır. Yatay geçiş için her üniversitenin kendi tarihleri vardır.Bu nedenle yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler üniversitelerin duyurularını kaçırmamalı,dikkat etmelidirler.

Yatay Geçiş Yöntemleri

YÖK’ün bize sunduğu aşağıdaki tabloda 3 farklı yatay geçiş çeşidinin olduğunu görmek mümkün.

1-Kurum İçi Programlar Arası Yatay Geçiş

Bir öğrencinin kendi üniversitesinin içinde başka bir bölüme uygun notlar ile geçiş yapmasıdır.

Şartları nelerdir?

Üniversite içinde birinci öğretimden ikinci öğretime geçiş mümkündür. Yetenek sınavı olan bölümler için diğer şartlar haricinde yetenek sınavında da başarılı olunmalıdır.

2-Kuramlar Arası Yatay Geçiş

Bir öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin dışında aynı bölümde veya farklı bir bölümde başka üniversiteye geçiş yapmasıdır.

Şartları nelerdir?

 • Öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitedeki not ortalamasının yüzlük sistemde e az 60 olması gereklidir.
 • Öğrencinin not ortalaması geçiş için yetmiyor ise merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapılabilir.

Yatay geçiş yapılabilecek kurumlar nelerdir?

 • Açık öğretimden normal öğretime yatay geçiş
 • Açık öğretim ve uzaktan öğretim arasında yatay geçiş
 • Birinci ve ikinci öğretim programlarından açık veya uzaktan eğitim programlarına geçiş
 • Merkezi yerleştirme il öğrenci alan programdan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programa geçiş
 • Türk silahlı kuvvetleri ve polis akademisi ile diğer yüksek öğretim kurumlarına geçiş

3-Merkezi yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş

Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda başvuru yapılabilir.
Her eğitim öğretim dönemi için başvuruların Ağustos ayının 30’una kadar alınmakta, başvuruların değerlendirme işlemlerinin Eylül ayının 15’ine kadar bitirilerek, kayıtların da
Eylül ayı sonuna kadar bitirilmesi gerekmektedir.

Yatay Geçiş Yöntemleri-Çeşitleri

Yatay Geçiş Kontenjanları

Yatay geçiş kontenjanları için YÖK’ün kurduğu bir sistem var. Burayı takip ederek kontenjanlara, şartlara ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://yoksis.yok.gov.tr/websitesiuygulamalari/ogrenci/index.zul

Yatay geçiş ne zaman yapılır?

 1. Lisan okumakta olan öğrenciler birinci yıl ve son yılları dışında geçiş yapabilirler
 2. İki yıllık ön lisans okumakta olan öğrenciler birinci ve son yarıyıl dışında yatay geçiş yapma hakkına sahiptirler.
 3. Yatay geçiş yaparken öğrenciler nelere dikkat etmelidir?
 4. *Dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi üniversitelerin yatay geçiş için açtıkları kontenjanları araştırmalıdırlar.
 5. *Her üniversitenin kendine ait bir yatay geçiş zamanı vardır o yüzden öğrenciler bu zamanları kaçırmamalıdır.
 6. *Yine önemli hususlardan birisi yatay geçiş yapılacak üniversiteye gidildiğinde okulun uzayıp uzamamasına dikkat edilmelidir.
 7. *Yapılacak geçişte merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapılacaksa geçiş yapılacak üniversitenin en son aldığı öğrencinin puanı geçiş yapacak öğrencinin aldığı puandan yüksek olmamalıdır.
 8. *Üniversite içi geçiş yapmak isteyen öğrenciler başka bir bölüme kontenjan sınırı olmadan geçiş yapabilirler.
 9. *Üniversite içi geçiş yapan öğrenciler eğer ki birinci öğretimden ikinci öğretime geçiş yaptıysa ikinci öğretim ücreti ödeyeceklerdir.
 10. *Bir üniversitedeki kaydını donduran öğrenci için yatay geçişinde engel yoktur.
 11. *Yabancı dil eğitimi yapan kurumlara geçiş için geçiş yapılmak istenen kurumun yabancı dil sınavından başarılı olunması gerekir.
 12. *Öğrenciler bu şartlara dikat etmeli ve uygunsalar yatay geçiş yapmalıdırlar.
 13. *Uyan öğrenciler gerekli belgeleri hazırlamalıdırlar.hazırlanması gereken belgeler aşağıda verilmiştir.
 • >Yatay geçiş başvuru formu
 • >Onaylı ders içerikleri
 • >Disiplin cezası alınmadığına dair belge
 • >Kayıtlı olunan  üniversitedenen az 1 ay öncesinden alınan öğrenci belgesi
 • >Yabancı dil bölümleri için İngilizce yeterlilik belgesi
 • >Nüfus cüzdan fotokopisi

Bu belgeler ve gerekli şartlar unutulmadan yatay geçiş yapılabilmektedir.

Sosyal Hizmet Programında Okuyan Birisi İçin Yatay Geçiş

Yatay geçiş yapmak isteyen Sosyal Hizmet programı öğrencisi kayıtlı olduğu üniversite içerisinde genel not ortalamasına ve gerekli şartlara göre kendi üniversitesinde farklı bir bölüme geçiş yapabilir.Aynı şekilde başka bir üniversiteye de kendi bölümü veya farklı bir bölümde geçiş yapma hakkına sahiptir.

Genellikle üniversitelere yerleşen birinci sınıf öğrencileri yatay geçişi sıklıkla kullanmaktadır. Sosyal hizmet programına kayıtlı bir öğrenci birinci yarıyıl sonunda kurum içi veya kurum dışı yatay geçiş sisteminde merkezi yerleştirme puanına göre geçiş yapabilir. Sosyal hizmet programındaki yatay geçiş yapmak isteyen öğrenci unutmamalıdır ki Sosyal Hizmet Bölümü olan üniversiteler 4. sınıf için yatay geçiş kontenjanı bulundurmamaktadır.

Yine her üniversite kendi yatay geçiş tarihini belirlediği için Sosyal Hizmet programı öğrencileri bu tarihlere dikkat etmelidir. Unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken bir önemli hususta yatay geçiş yapılacak üniversitelerin kontenjenlarıdır. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler bu kontenjanları önceden araştırmalı ve geçişini ona göre yapmalıdır.

Aşağıda bazı üniversitelerin Sosyal Hizmet programının 2015/2016 yılına ait yatay geçiş kontenjanları bulunmaktadır.

Üniversite AdıBölümSınıfKontenjan
Anadolu ÜniversitesiSosyal Hizmet23
Üsküdar ÜniversitesiSosyal Hizmet25
Karabük ÜniversitesiSosyal Hizmet33
Cumhuriyet ÜniversitesiSosyal Hizmet

 

22
Yalova ÜniversitesiSosyal Hizmet23
Adnan MenderesÜniversitesiSosyal Hizmet34
Necmettin Erbakan ÜniversitesiSosyal Hizmet23

 

Seray GÜNAL-Sara TAN

19 YORUMLAR

 1. Emine, DGS puanın yetmezse sosyoloji yazıp sosyal hizmete yatay geçiş yapamazsın. Tekrar DGS ile sosyal hizmet mümkün. YKS ile sosyal hizmet yazarsan daha önce aldığın dersleri alacağın derslerle karşılaştırıp muaf olabilirsin. 2. veya 3. sınıfta başlaman mümkün, muhtemelen 3 yılda tamamlarsın.

 2. Hocam merhaba. Atauni sosyal hizmetler mezunuyum. Dgs sınavına girdim. Sosyal hizmet lisans tamamlamak istiyorum ama puanım yetmeyecek. Sosyoloji yazsam bu yıl başlasam seneye sosyal hizmete yatay geçiş yapabilir miyim? Yada tekrar dgs yada yks sınavı ile sosyal hizmet kazansam 3. Sınıftan mi başlarım yoksa muaf olup 4. Sınırdan başlayabilir miyim

 3. Hocam merhaba sosyal hizmet bölümünden hangi bölümlere yatay geçiş yapılır açıklarsanız çok sevinirim

 4. Aöf Lisans Cocuk gelisiminden örgün okul öncesi ögretmenligine yatay gecis yapılabiliyor mu

 5. Merhabalar. Lisans çocuk gelişimi bölümünden okulöncesi öğretmenliğine yatay geçiş yapılır mı? Yapılıyorsa şartları nelerdir? Çok acil yazar mısınızz

 6. Hocam merhaba. Ben sosyal hizmet bölümü okuyorum. Bu mesleği bir yerlerde sporla birleştirebilir miyim? Ya da 2. üniversite olarak spor yöneticiliği falan okusam sosyal hizmet ile birleştirme şansım var mı acaba? Teşekkürler.

 7. Sanırım lisans okuyorsun, lisans okuyan öğrenciler başka bir üniversiteye kendi bölümüne akademik not ortalaması ile, başka bölümlere ise üniversiteye giriş yılında taban puanı tutmak kaydıyla kontenjanlar dahilinde istediği her bölüme yatay geçiş yapabilir.

 8. Hocam merhabalar MAKÜ sosyal hizmetler bölümünde okuyorum paramedik bölümüne yatay geçiş yapabilir miyim ? Ve hangi bölümlere geçiş yapabilirim ?

 9. Hocam merhaba önlisans çocuk gelişim sağlık hizmetleri MYO dan paramedik veya tıbbi laboratuvar bölümüne yatay geçiş yapılabilir mi? Cevaplarsanız sevinirim. Tesekkurler

 10. Hocam merhaba örgün önlisans sosyal hizmet bölümünden açıköğretime geçiş var mı acaba ve varsa nasıl geçiliyor?

 11. Yukarıda açıklamalarımızda sorunuzun cevabı var aslında. Puanınız yerleştiğiniz yılda psikoloji bölümüne yeten bir puan ise evet geçiş yapılabilir. Ama hayır yetmiyor sosyal hizmet yazıyım sonra yatay geçiş yapıyım diyorsanız hayır.

 12. hocam merhaba, Sakarya üniversitesi 1. sinif sağlık yönetimi bölümü öğrencisiyim sosyal hizmet bölümüne geçmek istiyorum nasıl yapabilirim ?

 13. selamlar, ilahiyattan yok, ancak önlisans mezunu olduğun için sınavsız 2. üniversite kapsamında aöf sosyal hizmetler önlisans programına kayıt yaptırabilir, burayı bitirdikten sonra DGS ile lisans sosyal hizmete geçiş yapabilirsin. Çocuk gelişiminden de DGS ile sosyal Hizmet bölümlerine geçiş yok.

 14. Hocam merhaba anadolu universtesi acik ogretim ilahiyat okuyordum cok zor diye biraktim. Aslinda sakarya universtesi onlisans cocuk gelisimi okudum. İlahiyattan yatay gecis var mi birde eger yoksa cocuk gelisimi bolumunden dgs gecisi yapabilir miyim sodsyal hizmetler acik ogretim bolumune

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: