Resmedilmiş Hayaller

0

Sosyal Hizmet alanında okuyan ve çalışan profesyonel ve gönüllü kişilerin uyguladıkları çalışmaları derleme ve düzenleyerek proje haline getirmeleriyle oluşmuştur.

Çocukların hayallerindeki kahramanları çizmelerini isteyip bu resimlerin oyuncak haline dönüştürülmesi projenin ana etkinliğidir.

Resmedilmiş Hayaller projesi, 22 Ekim 2018 ve 10.Nisan 2019 tarihleri arasında, Üsküdar Üniversitesi, Orhaneli Kadri Uğur Okulu, İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sancaktepe Sosyal Hizmet Merkezi, Sancaktepe Özel Altınışık Özel Eğitim ve Rahabilitasyon Merkezi, Sultanbeyli Tam Destek Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Samsun Salıpazarı Hasan Çelebi Çok Programlı Anadolu Lisesi, Sultanbeyli İsmek Çocuk Gelişimi Bölümü, Üsküdar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Gönüllülerin işbirliğinde yapılmıştır.

Proje ekibinin bir düş kurup proje yolculuğuna başlayarak; küçük yüreklerin ve zihinlerin hayallerinin tercümanı olmak, çocukların hayal etmesi, bu hayal için çalışması ve resimlerini çizmeleri ve bunların oynayabilecekleri oyuncak haline dönüştürülmesi ile proje, adım adım gerçekleştirilmiştir.

İşte kurulan bir düş ile, çocukların hayal etmeleri ve hayallerini resmetmeleri ve o düşledikleri kahramana sarılmaları serüveninde, çocukların yüzlerinde kocaman gülümsemeler oluşmuştur.

Projenin hedef kitlesindeki çocuklara, hayallerindeki kahraman, oyuncak, ev, araba, kısaca her şey için resim çizmeleri istenerek, farklı olan bu çocukların, renklerini göstermeleri sağlandı. Bu çocuklar, bu dünyaya gönderilen özel renkler olmakla birlikte, onlar için hayat, renkliliğin serüvenidir. Bu renklere, gönüllü ve uzmanlarla dokunarak, çocukların hayallerinde çizdikleri resimler vücut bulmuştur. Çocuklar, emek vererek çizdikleri hayallerinin, keçeden, kumaştan, düğmeden rengarenk oyuncaklar olduğunu görünce büyük bir heyecanla karşıladılar. Gerçekleştirilen projenin ikinci yılında, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Sosyal Hizmetler Bölümü akademik personellerinden Öğr. Gör. Ezgi TESİR ve Öğr. Gör. Bilge AÇAN süpervizyonuyla , Sosyal Hizmet Kulübü ve Rümeysa AYDINHAN ve Melek KAHRAMAN yönetimi ve TEOREM Eğitim Merkezi sponsorluğuyla, Resmedilmiş Hayaller projesi 62 çocuğun katılımı, 62 resim çizilmesi, 62 oyuncak yapılıp, çocuklara ulaştırılmasıyla yürütülmüştür.

Resmedilmiş Ekibi’nden Mesaj Var!

Biz bu yolculuğa çıkarken düş kurduk, hayal ettik. İstedik ki çocuklar hayal etsin, hayallerini resmetsinler ve bir gün hayallerine dokunabilsinler, düşledikleri o kahramana sarılabilsinler. Ve dedik ki projemizin adı ‘Resmedilmiş Hayaller’ olsun. Küçücük kalplerin yüzünde ufacık bir tebessüm bıraksın.

Yalnız bu çocukların farklı bireyler olmasını istedik. Çünkü bazı çocuklar bu dünyaya gönderilmiş özel renklerdir. Onlar için hayat, renkliliğin serüvenidir. Bu renklere dokunmak istedik. Ardından çocukların hayallerini gerçekleştirecek insanları ve çocukları aramakla işe başladık. Bu süreçte görüştüğümüz eğitim kurumları, eğitimciler, öğretmenler, öğrenciler ve ebeveynler yanımızda oldu.

Çünkü hepimizin inandığı bir şey vardı: Bir çocuk kendi evreni içinde öyle şeyler yaşar ve hayal eder ki bunun izahı mümkün  değildir. Tek bilinen şey, bu hayallerin yetişkin dünyasını mutlu edeceğidir.

Biz içimizdeki çocuğa inananlar olarak, çocukları mutlu etmeyi seçtik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: