Sosyal Hizmette Yüksek Lisans, Doktora ve Koşullar

0

Her geçen gün önemi artan yüksek lisans ve doktora gibi lisansüstü eğitim programları hiç şüphesiz ki Sosyal Hizmet için de oldukça önemli bir yere sahip diyebiliriz. Sosyal hizmet alanında lisansüstü eğitim alarak alanımızda uzmanlaşabilirken, akademik kariyer de hedefleyebiliriz.

Hangi üniversitenin, kaç puan ile veya hangi şartlar doğrultusunda öğrenci alımı yaptığı hepimiz için merak konusu. Sizler için bu yıl ve daha önceki yıllarda SOSYAL HİZMET ANA BİLİM DALI’nda alım yapan programları inceledik.

Tezli yüksek lisans programları için ALES şartı mutlaka aranırken YDS şartı her üniversite için farklılık gösterebilmektedir. Tezsiz yüksek lisansta ise genel olarak ALES ve YDS şartı aranmamakla beraber lisans başarı notunuz göz önünde bulunduruluyor. Doktora programları için ise ALES ve YDS şartı kesin olarak aranıyor diyebiliriz. Bunların dışında lisans başarı notunuz veya yüksek lisans başarı notunuzun da çok önemli olduğunu vurgulamakta fayda var. Ortalama olarak baktığımızda en az 4.00 kat sayı üzerinden 2.00 gibi bir puan şartı koyulduğunu söylemek mümkün. Ayrıca üniversiteler kendi belirledikleri uygulama biçimiyle mülakat veya bilimsel sınav zorunluluğu şartını koyabilmektedir. Bu sınavlar üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Başarı değerlendirmesi de yine her üniversitede farklı olarak yapılıyor diyebiliriz. Bu değerlendirme biçimlerine başvuru yapmak istediğiniz üniversitelerin web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

  • Alan dışından katılım başvuru yapıldığında bir yıl bilimsel hazırlık okuma şartı koyulabilmektedir.
  • Doktora programlarına lisans diplomasıyla başvuru yapılırken istenen puanlar farklılık gösterebilmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz üniversitenin web sitesi üzerinden bu koşulları inceleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here