Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 50 kişilik ,Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 40 kişilik ,Kırıkkale Üniversitesi 2017-2018 eğitim öğretim yılında 40 kişilik kontenjanı ile yeni açılmıştır.Abant İzzet Baysal Üniversitesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 41 kişilik kontenjana sahipken 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ise 50 kişilik kontenjana sahip olarak kontenjan sayısı artmıştır ama üniversitenin  2017-2018 eğitim-öğretim yılına ait puanı 2015-2016 eğitim-öğretim yılına göre düşmüştür.Akdeniz Üniversitesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 60 kişilik kontenjana sahipken 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ise 65 kişilik kontenjana sahip olarak kontenjan sayısı 5 kişi artmıştır ama 2017-2018 eğitim-öğretim yılına ait puanı 2015-2016 eğitim-öğretim yılına göre düşmüştür.Süleyman Demirel Üniversitesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 50 kişilik kontenjana sahipken 2017-2018  eğitim-öğretim yılında 60 kişilik kontenjana sahip olarak 10 kişi artmıştır.Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde 2015-2016 eğitim yılında 60 kişilik kontenjana sahipken 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 70 kişilik kontenjana sahip olarak 10 kişi artmıştır.

1-AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Akdeniz Üniversitesinde Sosyal Hizmetler ve Danışmalık Bölümü kampüsün dışında bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda bulunmaktadır.

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda bulunan SosyalHizmetler ve Danışmanlık bölümü ön lisans bölümü olup Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Sosyal Hizmetler Lisans veya Sosyoloji Lisans bölümüne geçiş yapılabilir. Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık Bölümü’nden mezun olabilmek için derslerinde başarılı olup 120 AKTS dersleri alıp ve yükümlülükleri yerine getirme şartı vardır.

1.1.Programda Yer Alan Dersler

Sosyal Hizmetlere Giriş, Aile Sosyolojisi, Sosyal Psikoloji, Sosyal Hizmetler Alan, Din Psikolojisi, Sosyal Hizmetler Mevzuatı,  Psikoloji, Sosyal Hizmetler Saha Araştırmaları, Matematik, Temel Hukuk, İngilizce gibi zorunlu ve seçmeli dersler bulunmaktadır ve bu dersler Sosyal Hizmetler mesleğine hazırlamaktadır.

1.2.Program Tanıtımı

Sosyal Hizmetler Ön Lisans bölümünün amacı ülkemizde uygulanan sosyal hizmetler mesleğine gereksinim duyulan bilgili, nitelikli, donanımlı ara eleman yetiştirilmesini sağlamaktadır. Sosyal Hizmet Teknikeri, ülkemizdeki Sosyal Hizmetler uygulamalarında yer alan profesyonel meslek elemanlarına, mesleki çalışmalarının daha etkin olmasına ve çalışmaların verimliliğinin devamının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bunları yaparken derslerde öğrendiği bilgiler ile yapmaktadır. Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü mezunları devlet kuruluşlarına atamaları KPSS Ön Lisans grubu içerisinde yapılmaktadır.

2. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır.

2.1. Öğrenci Kabul ve Koşullar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Hizmetler Ön Lisans programına meslek liselerinde okutulan Hasta Ve Yaşlı Bakımı, Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi Ve Bakım, Aile Ve Tüketici Hizmetleri, Yaşlı Hizmetleri bölümleri üniversiteye sınavsız geçiş yapabilmektedir,  bölümün öğrenci kontenjanı dolmaması durumunda da ÖSYM tarafından hazırlanan sınavda YGS-5  türünden yeterli puan alan bireylerde bölüm kontenjanına alınmaktadır.

Sosyal Hizmetler Ön Lisans programı 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 40 kişilik kontenjan ile birinci öğretime alımı yapılmıştır,2017-2018 eğitim öğretim yılında ise 50 öğrenci alınmıştır. Sosyal Hizmetler Danışmanlık bölümüne YGS-5 puan türü ile alım yapılmaktadır.

2.2. Programda Yer Alan Temel Dersler

Sosyal Hizmetlere Giriş, Psikolojiye Giriş, Sosyal Hizmet Kuramları, Sosyoloji, Sosyal psikoloji, Sosyal hizmet bakım sistemleri ve ayrıca kişilerin ilgi alanlarına yönelik seçmeli dersleri de alabilirler.

3.ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Erzincan Üniversitesinde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü Tercan Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır.

Erzincan Üniversitesi Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü için 20.04.2012 yılında açılmıştır ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ise öğrenci almaya başlamıştır 2015 yılında da Sosyal Hizmet Ön Lisans programından ilk mezunlarını vermiştir. Ön Lisans programı 40 kişilik kontenjanı ile ilk öğrencilerini almıştır, 2016 yılında bölüm kontenjanı artarak 50 kişilik olmuştur. Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık Bölümünden mezun öğrenciler “Sosyal Hizmet Teknikeri ”ya da “Sosyal Çalışmacı Yardımcısı” unvanını almaktadır. ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllık “Sosyal Hizmetler ya da Sosyoloji Lisans” bölümüne geçiş yapılabilir. Sosyal Hizmetler Danışmanlık bölümüne YGS-5 puan türü ile alım yapılmaktadır.

4. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Giresun Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü Eynesil Kamil Nalbant Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır.

Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümünden mezun olan öğrenciler Sosyal Çalışmacı Asistanı unvanını almaktadır. Sosyal Çalışmacı Asistanı yardıma muhtaç olan her bireye yardım eder, mesleğini en uygun şekilde yerine getirilmesini sağlar. Sosyal sorunların en aza indirilmesi için Sosyal Çalışmacıya yardımcı olur. Sosyal Hizmetler Danışmanlık bölümüne YGS-5 puan türü ile alım yapılmaktadır.

Sosyal Hizmetler Ön Lisans bölümünden mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Sosyal Hizmetler veya Sosyoloji lisans bölümlerine geçiş yapılabilir.

4.1. Kabul İçin Gerekenler

Giresun Üniversite Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümüne kayıtlı olmak isteyen bireyler üniversitenin akademik ve yasal mevzuatı kapsamında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olma şartı vardır. Yurtiçinde veya Yurtdışında aynı bölümde olan öğrenciler yatay geçiş ile başvurabilir.

5. KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler Ön Lisans bölümü Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır.

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’ne bağlı Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü örgün öğretim olarak 2017-2018 yılında eğitim öğretime başlamış bulunmaktadır. Bölümün öğrenci kontenjanı 52 kişiden oluşmaktadır. Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümünün amaçları nitelikli, bilgili ve donanımlı Sosyal Çalışmacı Asistanı yetiştirmektir. Sosyal Hizmetler Ön Lisans bölümünden mezun olan öğrenciler Sosyal Hizmet veya Sosyoloji lisans bölümüne ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapıp eğitimlerine devam edebilirler. Mezun olan öğrenciler isterlerse Atatürk veya Anadolu Üniversitelerine sınavsız geçiş yaparak açıktan eğitimlerine devam edebilirler.

6.KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ  SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Kırklareli Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler Ön Lisans bölümü Vize Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır.

Kırklareli Üniversitesinde Sosyal Hizmetler Ön Lisans Programı 2017-2018 eğitim öğretim yılında 60 Birinci Öğretimden 60 İkinci Öğretimden toplamda 120 öğrenci kontenjanı ile öğrenci alımına başlamıştır. Kırklareli Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümünden muzunlar ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavından başarılı olup tercih yapması sonucunda Sosyal Hizmetler ve Sosyoloji 4 yıllık Lisans programına geçiş yapabilmektedirler. Lisans programından mezun olmaları sonucunca bireyler Sosyal Çalışmacı veya Sosyolog unvanını almaktadırlar. Sosyal Hizmetler Danışmanlık bölümüne YGS-5 puan türü ile alım yapılmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler Ön Lisans Programı’nda 40 iş günü zorunlu yaz stajı yapma şartı vardır.

7.SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ  SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü tam zamanlı , örgün öğretim verilmektedir.Üniversitede Sosyal Hizmetler Ön Lisans bölümü 2017-2018 eğitim öğretim yılında açılmış ve ilk öğrencilerini almıştır.Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümüne 40 kişilik kontenjan ile öğrenci alımına başlamıştır.

Üniversitenin Ön Lisans programından mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı ile Sosyal Hizmetler veya Sosyoloji lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.Sosyoloji bölümüne geçenler Sosyolog ,Sosyal Hizmetlere  geçenlere ise Sosyal Hizmet Uzmanı ya da Sosyal Çalışmacı unvanını almaktadır.

Sosyal Hizmet Ön Lisans programında verilen dersler öğrencilerin meslek hakkında bilgili, donanımlı , nitelikli olarak yetişmelerini sağlamaktadır .Böylelikle Sosyal Hizmetler mesleğine katkılı  bireylerin yetiştirilmesini olanak sağlamaktadır.

8. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ  SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü Eğirdir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmalık hem örgün öğretim hem de ikinci öğretim mevcuttur.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık Ön Lisans bölümünden muzunlar ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavından başarılı olup tercih yapması sonucunda Sosyal Hizmetler ve Sosyoloji 4 yıllık Lisans programına geçiş yapabilmektedirler. Lisans programından mezun olmaları sonucunca bireyler Sosyal Çalışmacı veya Sosyolog unvanını almaktadırlar. Sosyal Hizmetler Danışmanlık bölümüne YGS-5 puan türü ile alım yapılmaktadır ve bölüme sınavsız geçişte yapılabilmektedir. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler Ön Lisans bölümünde zorunlu 30 iş günü zorunlu yaz stajı yapılma şartı vardır.

9. YALOVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK BÖLÜMÜ

Yalova Üniversitesi’nde Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü Çınarcık Meslek Yüksekokulu’nda yer almaktadır.Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Çalışanları’nın eksikliğinin karşılanmasına yönelik 23.11.2011 yılında YÖK’ün onayı ile Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü kurulmuştur. Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık Ön Lisans programına 05.04.2012 yılında YÖK’ün kararı ile 2012-2013 eğitim öğretim yılında 40 kişilik kontenjanı öğrenci alımına başlanmıştır. Üniversitenin Ön Lisans programından mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı ile Sosyal Hizmetler veya Sosyoloji lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.Sosyoloji bölümüne geçenler Sosyolog ,Sosyal Hizmetlere  geçenlere ise Sosyal Hizmet Uzmanı ya da Sosyal Çalışmacı unvanını almaktadırlar. Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümü mezunları devlet kuruluşlarına atamaları KPSS Ön Lisans grubu içerisinde yapılmaktadır.

SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK  ÖN LİSANS BOLÜMÜ 2017-2018 DEVLET ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI

SOSYAL HİZMETLER VE DANIŞMANLIK  ÖN LİSANS BOLÜMÜ 2015-2016 DEVLET ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI

ÜNİVERSİTE  ADI BÖLÜMÜN ADIYÜKSEKOKUL ADIKONTENJANTABAN PUANLARI
ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ(BOLU)SOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSSEBEN İZZET BAYSAL MYO40+1335,51
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)SOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSSOSYAL BİLİMLER MYO60+1346,98
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSBORÇKA ACARLAR MYO50+1292,03
BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSSAĞLIK HİZMETLERİ MYO40+1334,17
ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSTERCAN MYO50+1300,58
GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ(TOKAT)SOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSPAZAR MYO40+1305,33
GİRESUN ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSEYNESİL KAMİL NALBANT MYO80+1303,35
MARDİN ARKUTLU ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSMİDYAT MYO30+1315,98
MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (BURDUR)SOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSÇAVDIR MYO60+1317,01
SİİRT ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSSOSYAL BİLİMLER MYO40+1309,25
SİİRT ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSERUH MYO60+1286,1
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSEĞİRDİR SAĞLIK HİZMETLER MYO50+1329,02
YALOVA ÜNİVERSİTESİSOSYAL HİZMETLER ÖN LİSANSÇINARCIK MYO50+1347,34

 

KAYNAKÇA

YÖK: https://yokatlas.yok.gov.tr/tercih-sihirbazi-t3-tablo.php?p=ygs5

Hazırlayan Havvanur ARICAN

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: