ASDEP’te Merak Edilen 5 Soru

0

Son zamanlarda sosyal hizmet lisans mezunlarının takip ettiği en önemli konuların başında gelmektedir. Bunun temelde nedeni “ASDEP” kapsamında istihdam edilecek personel sayısı ve personel niteliğinin sosyal hizmet lisans mezunlarını istihdamını etkiyecek olmasıdır. Atanmak için bekleyen veya hali hazırda mezun olmuş ancak KPSS ile atanamayan birçok kişinin gözü kulağı ASDEP’te.

1-Neydi Bu ASDEP?

asdepAile Sosyal Destek Programı, her aileye destekte bulunacak, sosyal hizmet müdahale ve sosyal hizmet uygulamasında bulunacak, yaşanan sosyal ve psikolojik sorunlarda aileye, topluma ve bireylere destek olunacak programdır. ASPB nasıl ki her ailenin bir aile hekimi var, bundan sonra her ailenin yaşadıkları sosyal sorunlarda danışabileceği bir aile danışmanı, sosyal danışman, aile destek uzmanı… gibi bir profesyonel meslek elamanının olması hedeflenmektedir. Hali hazırda pilot uygulamaları yapılmaktadır.

2-Ya Unvan? ASDEP ile istihdam edilenlerin unvanı ne olacak?

Açıkcası bu konuda net bir bilgi henüz bizlere yansımış değil, hatta eski ASPB Fatma
Şahin’den bu yana ilgili bakanlar bu konu hakkında o kadar fazla unvan kullandılar ki bizlerinde kafası karışmadı değil. Sosyal destek uzmanı, aile uzmanı, aile danışmanı, aile sosyal destek uzmanı, sosyal psikolog, sosyal uzman… Birçok uygulamada bu açıklamada bu gibi farklı kavramları duyduğumuzu biliyoruz. Yapılması istenen projeyle birlikte çıkartılacak yönetmelikte muhtemelen bir unvanda belirlenecektir. Ancak ASPB’nin çok kültürlü meslek anlayışı içerisinde bunu devam ettireceğini düşünmemden dolayı “sosyal çalışma görevlisi” adı altında çeşitli meslek mensubu kişiler istihdam edilecek ve bu unvan çatısı altında birleştirilecektir. Tıpkı hali hazırda ASPB’de yürütülen uygulama ve çalışmalarda olduğu gibi.

3-Hangi Meslek Elamanları İstihdam Edilecek?

Bu sorunun cevabına ilişkin son dönemlerde yapılan açıklamalarda alımların daha çok sosyal hizmet ve psikoloji lisans mezunlarından olacağı belirtilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema RAMAZONOĞLU‘nun 29/01/2016 tarihinde yaptığı açıklama bu yöndedir. Sosyal çalışma görevlisi gibi bütün meslekleri birbirine karıştıran bir tanım yapan ASPB bunu ASDEP’te de kullanacağını düşünüyorum. Alım yaparken de “Sosyal Çalışma Görevlisi tanımı olan Psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi, öğretmenlik, aile ve tüketici bilimleri ve sosyal hizmet alanlarında eğitim veren kurumlardan mezun meslek mensupları ASDEP kapsamında değerlendirilecek, alımlar bu mesleklerden olabilecektir. Ancak sosyal hizmet lisans mezunlarının aldığı eğitimin doğrudan ASDEP ve ASPB’nın uygulamaları ile ilgili olması sosyal hizmet lisans mezunlarının tercih edilmesinde öncelikli rol oynayacaktır.

4-ASDEP ile Alımlar Nasıl Olacak?

ASDEP ile alımların nasıl olacağına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak genel hatlarını tahmin etmek zor değil. İlk olarak ASDEP alımların merkezi atamalar ile değil, bakanlığın kendi yapacağı sınav ve/veya mülakat ile olacağını söyleyebiliriz. Alımlara başvurabilmek için belirli KPSS puanı olacağını ilk aşamada sanmıyorum. Ancak KPSS puanı ve yapıalcak mülakatta alınacak puan ile atamaların gerçekleştirileceğini düşünüyorum.

5-ASDEP ile atandım. Peki Sonra?

İlk atamaların özellikle son dönemde terör nedeniyle zarar gören yerlere ve bölgelere olacağı söylenebilir. Böyle bir tahmin yürütülebilir. ASDEP ile unutmaması gereken başka bir nokta ise şudur: Böyle bir projede, gerçekten yer almayı istiyor musun? Çalışmayı göze alıyor musun? Bu sorulara da dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

ASDEP hakında daha fazla bilgi almak için:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: