ASDEP Görevlilerine Kadro

0

Daha önce alınan yaklaşık 3000 ASDEP görevlisinin de taşerona kadro verilemsine ilişkin gelişmeye bağlı olarak kadro verileceği bugün memurlar.net’in haberleri arasında yer aldı.

Kısa bir süre önce ASDEP ile ilgili yazdığımız yazıda bu konuya değinip bir günde ASDEP personeline de kadro verilebileceğini belirtmiştik. kadro statüsünün nasıl olacağı, bütçenin nasıl sağlanacağı konularında ise muğlaklık var.

Taşerona Kadro: ASDEP için de Haksızlık

Binlerce kişi KPSS’ye girip kadro bekliyor. Biz ne yapıyoruz, taşeronlar aracılığıyla güvencesi olmayacak bir biçimde, “mülakatla” elaman alıp sonra bekleyen onca kişi olmasına rağmen bunların kadroya alınmasını sağlıyoruz. Bu durum kamuya alımlarda mülakatı ön plana çıkartıp daha karışık bir duruma neden oluyor.

80 puanım var kazanır mıyım? Cevabı yok, 85 puanla atanamadım acaba kazananlar mülakattan kaç puan aldı? Cevabı bulmak imkansız… Bu nedenle alımlar ve alınanlara kadro verilmesi bir kez daha düşünülmeli, üzerinden geçilmeli..

ASDEP Tamam mı Devam mı

ASDEP devam tabi ki… Neden devam olmasın ki, ASPB açısından hızlı bir alım, neredeyse herkesin başvurabildiği bir alım.. yılda 1 500 kişi… ASPB faaliyet alanını genişletip görev ve sorumluluklarını devam ettirmek istiyorsa insan kaynaklarını çözmeli, daha fazla alım yapmalı… Ama söyleyelim, bu öyle herkesle olacak bir iş değil, bu alanda eğitim almış kişilere, sosyal hizmet mezunlarına öncelik verilmelidir…

ASDEP’i Daha Çok Tartışacağız

Hali hazırda ASDEP sağlam temeller üzerine oturmamıştır, bu demek oluyor ki tartacak eleştirecek çok tarafı var.. Ne ASDEP görevlisi ne de ilgili kurumlar ASDEP görevlileri ile ne yapacağını net bir biçimde biliyor.. ASDEP ile zaten net bir biçimde ne hedefleniyor bu bile havada.. Umarız ki koruyucu önleyici destek verici politika ve uygulamalar bir an önce somut bir biçimde ortaya konabilir.

2018 Yılında 1500 ASDEP Görevlisi Daha Alınacak

2018 yılında bir alım daha bizleri bekliyor. Daha önceki yıllarda yaşanan merkezi bir alım olmaması, sonuçların herkesle paylaşılmaması gibi sorunlar bu alımlarda yaşanmaz umarım. ASDEP alımları muhtemelen yine Haziran ayından sonra yaz aylarında gerçekleştirilecektir. Kesinleşmiş bir tarih henüz yok.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: