KPSS’de 2 Kez Yerleşmek

0
3520

Bilindiği üzere KPSS 2016/3 14 Sosyal Çalışmacı kadrosu sözleşmeli olarak açılmıştı. Mezun atanamayan sosyal hizmet öğrencilerinden 80 puan üzeri neredeyse kalmamasına rağmen puanların 80 altına düşmeme nedenini tartışmak istiyoruz. Açılan bu kadrolara daha önce tercih yapanların sözleşmeli alım olmasından dolayı tekrar tercih yaptıklarını görüyoruz.

KPSS’de aldığınız puanla 1 normal , 1 sözleşmeli atamalarda tercihte bulunabiliyorsunuz.  Yani 90 almış bir kişi normal atamalarda bir yer tercih edip yerleştiğinde, isterse sözleşmeli alımlarda da tekrar tercih yapabilmektedir.  Tersi de olasılıklı.

kpss alımlar sosyal çalışmacı

Durum iki açıdan değerlendirilebilir.

  1. Tercih yapıp tekrar sözleşmeli olarak tercih yapan kişi bir normal kadroyu boşa çıkarmakta,  o kadroyu gereksiz yere ziyan etmektedir. kadro bekleyen onlarca kişi olduğu düşünülürse bu duruma sistemin usulen değiştirmesi gerekmektedir.
  2. Tercih eden açısından böyle bir duruma sistem izin verirken kullanmamak mantıksızlık olur. Ancak kişilerin burada etik anlamında diğer kişileri de düşünmesi gerekmektedir.

 

Maalesef aldığımız duyumlar, söylemler, şikayetler hem normal hem sözleşmeli alımlarda tercihte bulunan kişilerin bu duyarlılığı göstermediği yönündedir. Haliyle net bir değerlendirme yapmak için her iki tarafı da dinlemek gerekiyor.  2 kez tercihte bulunanları dinlemediğimiz için bir yargıya varmak mümkün değil. Sadece tercih yapan veya yapacak arkadaşların bu konuda duyarlı olmaları ve sistemin, devletin bu durumun önüne geçmesi gerekliliğini vurgulamak istiyoruz. Kimseyi rencide etme isteği içerisinde değiliz.

Kpss yerleştirmeleri değerlendirildiğinde puanlara bakarak çift tercih yapanların hangi illeri tercih ettiği ortaya çıkmaktadır.  Maalesef bu durumda 9 kadronun boşa gittiğini değerlendirmek, söylemek mümkündür.

2015/3 2016/3
1 Erzurum Erzincan
2 Mersin Şanlıurfa
3 Ağrı Ağrı
4 Muş Amasya
5 Aydın İstanbul
6 İstanbul İstanbul
7 Kars Kahramanmaraş
8 Yozgat Tekirdağ
9 Kayseri Tokat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: