Sosyal Hizmetler Programı Staj Bilgileri

0

Bu yazımızda Önlisans Sosyal Hizmetler programında okuyanlar için staj yapma durumu nedir? Örgün eğitimde veya AÖF de okuyanlar staj yapabilmekte midir? sorularına cevap aracağız.

Türkiye’de sosyal hizmet eğitimi ile ilgili çalışmalar 1960’lı yıllarda başlamıştır .1961 de sosyal hizmetler akademisi kurulmuştur .Bu sayede Türkiye’de sosyal hizmet eğitimi başlamıştır.Sosyal hizmetler 2006 ’da Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  bünyesinde “Sosyal Hizmet Bölümü” ne dönüşerek  Türk yükseköğretim sisteminde son halini almıştır.

Günümüzde sosyal sorunların artış göstermesiyle sosyal hizmet uzmanlarına duyulan ihtiyaç artmıştır.Türkiye’de 42 üniversitede iki yıllık sosyal hizmetler ön lisans eğitimi, 56 üniversitede de dört yıllık sosyal hizmet lisans eğitimi verilmektedir.

Staj Zorunluluğu

Sosyal hizmet öğrencileri çeşitli ders ve staj görevlerini tamamladıktan sonra mezun olmaktadır. Sosyal hizmet ön lisans programına 2011-2012 öğretim yılı ile 2015-2016 öğretim yılı aralığında kayıt yaptıran öğrencilerin zorunlu stajlarının 2.yarıyıl dönem sonu sınavından sonra herhangi bir dönemde tek seferde yapılması şartıyla stajlarını yapabilmekteydiler.Staj bölünerek farklı zamanlarda yapılmamaktaydı.2010-2011 ve önceki öğretim yıllarında kayıt yaptıran öğrenciler ve 2015-2016 öğretim yılı itibariyle kayıt yaptıran öğrencilerin staj zorunluluğu yoktur .

Anadolu üniversitesi Açık öğretim fakültesi Sosyal Hizmetler ön lisans programı ilk öğrencilerini 2008 tarihinde kabul etmeye başlamıştır.Bu program eğitime başladığı ilk üç yılında zorunlu staj olmaksızın eğitim öğretimini sürdürmüştür.2012 yılında talep doğrultusunda zorunlu staj gelmiştir.Fakat Türk yüksek öğretim sistemi içindeki örgün yada açıköğretim yapan iki yıllık sosyal hizmet programının hiçbirinde zorunlu staj olmadığı için 2015 tarihinde bu uygulamadan vazgeçilmiştir.Açık öğretim fakültesi resmi sitesinde ,staj uygulaması ile ilgili “Sosyal Hizmetler önlisans bölümünde okuyan öğrenciler için  2011-2012 öğretim yılı öncesi ile  ile 2015-2016 öğretim yılı itibariyle kayıt yaptıran öğrencilerin staj zorunluluğu yoktur .” ifadesi yer almaktadır

Nerede Staj Yapabilirim

Fakülte öğrencileri isteğe bağlı olarak kendilerini geliştirmek ve vakaları sahada görebilmek için staj yapabilirler . Öğrencilerin staj yapacağı birimler: Öğrenciler: Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı: Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü,Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü,Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü,Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü,Engelli ve Yaşlı Hizmetleri genel Müdürlüğü,Kadının statüsü genel Müdürlüğü, Çocuk ve Gençlik Merkezleri ,Çocuk Yuvaları,Aile danışma Merkezi Müdürlükleri,Huzur evleri,Rehabilitasyon Merkezleri,Yaşlı Hizmet Merkezleri, Yetiştirme Yurtları,Çocuk Koruma İlk Müdahale Birimleri ile Kamu Özel sektöre ait Huzurevleri,Kamu Özel Sektöre ait Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri,Kamu ve Özel Sektöre Ait Engellilere Yönelik Eğitim Kuruluşları,Devlet Üniversite Özel Hastahanelerin Sosyal Çalışmacı Bulunan Hasta Hakları Birimi,Ana Çocuk Sağlığı ve planlaması Merkezleri,Kredi ve Yurtlar Kurumu,Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Merkezleri, Adalet Bakanlığına bağlı, Cezaevlerinin, Islahevlerinin, Aile Mahkemelerinin, Ceza Mahkemelerinin Fiilen Sosyal Çalışmacı bulunan bölümleri, Kamu ve STK’lara Ait Sokak Çocukları Merkezleri, Türkiye İş Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl ve İlçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Yerel Yönetimlerin Sosyal Yardım ve Hizmet Birimleri, Sosyal Yardım ve Hizmet Amacı Güden STK’lar vb. kuruluşlarda yapabilmektedirler.

Staj Dosyası

Aşağıda yer alan formu dikkatli bir biçimde inceleyerek staj dosyanızı oluşturabilirsiniz. Doldurulmuş, örnek staj formlarını kullanmak sizi mesleki olarak geliştirmeyecektir. Lütfen bu hususu dikkate alarak staj dosyanızı kendiniz oluşturmaya özen gösterin.

Açıköğretim Staj Dosyası indir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: