DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Kontenjanlar, Şartlar, Bilgiler, Notlar

203

1-DGS Nedir?

DGS’nin açılım Dikey Geçiş Sınavı olup, ön lisans mezunlarının eğitimini lisansa tamamlamaları için yapılan bir sınavdır. Sınav her yıl yapılmakta olup 80 adet sayısal 80 adet ise sözel sorudan oluşmaktadır.

2014 yılında soru sayıları 60 sayısal 60 sözel olarak değiştirilmiştir. Sınav süresi de 140 dk olmuştur.

Bakınız uzmantv.com’da ki DGS nedir başlıklı video: http://www.uzmantv.com/konu/dikey-gecis

2-DGS Geçmiş Yıllara Ait Sorular ve Cevap Anahtarı

2013-http://goo.gl/Y6ZZL5

2012-http://goo.gl/uy3utO

2011-http://www.osym.gov.tr/dosya/1-57910/h/dgs2011.pdf

2010-http://www.osym.gov.tr/dosya/1-54519/h/dgs2010.pdf

2009- http://www.osym.gov.tr/dosya/1-50159/h/dgs2009.pdf

*Diğer yıllar için bakınız: http://www.osym.gov.tr/belge/1-5957/dikey-gecis-sinavi-dgs.html

2013-2014 öğretim yılı için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu  yayınlanmıştır. Yayınlanan kılavuzda yer alan önemli hususlar, sosyal hizmet bölümü kontenjanları, sosyal hizmet bölümüne geçiş yapabilecek önlisans programları, belirtilen şartlar ve açıklamaları bu yazıda yer almaktadır.

3-Hangi Önlisans Programlarında Lisans Sosyal Hizmet Bölümüne Tercih Yapabilirim?

Aşağıda belirtilen tabloda sosyal hizmet bölümünü tercih edebilecek önlisans programları ve yine bu programların tercih edebileceği diğer bölümler yer almaktadır.

4275 Güvenlik
9181 Güvenlik ve Koruma
4280 Hava Savunma
4292 İstihbarat
8607 İş Sağlığı ve Güvenliği
1205 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
8537 İtfaiyecilik ve Sivil Savunma
1208 İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
9182 Kamu Güvenlik ve Asayişin Sağlanması
4323 Mühimmat ve Mühimmat Tahrip
5353 Özel Güvenlik ve Koruma
5359 Savunma ve Güvenlik
9023 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
2111 Sosyal Bilimler
4352 Sosyal Hizmetler / Sosyal Hizmet
9098 Sosyal Güvenlik
Bölümlerinden DGS ile Sosyal Hizmet LİSANS Bölümüne geçilebilir.

Ayrıca Sosyal Hizmetler Önlisans bölümü mezunları;

  • Sosyoloji lisans bölümüne de kontenjanlar dahilinde DGS ile geçiş yapabilmektedir.
  • Açıköğretimden Atatürk Üniversitesi Sosyal Hizmet Lisans Bölümüne,
  • Veya Açıköğretim Anadolu Üniversitesi’nden Sosyoloji’ye devam edebilirler.

4-DGS Sosyal Hizmet Taban Puanları ve Kontenjanları nedir?

Sosyal Hizmet Bölümü İçin Hangi Üniversite Kaç Kontenjan Ayırmıştır? Güncel kontenjan ve puan bilgileri için DGS kategorisine bakınız. http://idealsosyalhizmet.com/category/dgs/

5-DGS Sınavında Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.

Ön Lisans Başarı Puanı (Öbp)

2013-DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

Dgs Puanının Hesaplanması

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

DGS PUANLARINI BELİRLEYEN STANDART PUANLAR VE KATSAYILAR

DGS Puanları

Sayısal

Standart

Puan

Sözel

Standart

Puan

Ön Lisans Başarı

Puanı

(ÖBP)*

Sayısal DGS Puanı

3

0,6

0,6

(DGS – SAY)

Sözel DGS Puanı (DGS – SÖZ)

0,6

3

0,6

Eşit Ağırlıklı DGS Puanı

1,8

1,8

0,6

(DGS – EA)

6-Kimler Başvurabilir?

Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

7-DGS Kazandıktan Sonraki Süreç Nasıl İşlemektedir?

DGS ile geçtiğiniz bölümün dersleri ve daha önce almış olduğunuz dersler karşılaştırılır, uygun olanlar eşleştirilir. 1.sınıftan başlayarak kalan dersleri vermeniz gerekir. Daha önce uygulanan intibak programı ise 2011 yılında YÖK’ün kararı ile kaldırılmıştır. (http://www.haber7.com/haber/20110729/DGSden-gelen-ogrencinin-intibak-yili-kaldirildi.php )

8-DGS daha Önce Almış Olduğum Derslerden Muaf Olacak mıyım?

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans elitimi sarasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

9-Kaçıncı Sınıftan Başlayacağım?

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.

Daha önce aldığınız dersler bölümün dersleri ile eşleştirilir. Bu eşleştirme de ders isimlerinden daha çok derslerin içerikleri ve kredisi daha önemlidir. Derslerin içerikleri ve kredilerine göre okulun akademik kurulu toplanır ve sizin daha önce alacağınız dersler ile o bölümün ders mevzuatında ki dersler karşılaştırılır. İçeriği ve kredisi tutan dersler eşleştirilir. Almanız gereken dersleri ise ilgili üniversitenin ders geçme mevzuatına göre alıp sınıf atlayıp mezun olursunuz.

10-DGS Kılavuzunun Tamamına Nasıl Ulaşabilirim?

2013-http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2013/DGS/2013-DGS%20BA%C5%9EVURU%20KILAVUZU.pdf

2012-http://www.osym.gov.tr/dosya/1-60092/h/2012dgs-basvurukilavuzu-son.pdf

Diğer yıllarda yayınlanan başvuru kılavuzları için: http://www.osym.gov.tr/belge/1-5957/dikey-gecis-sinavi-dgs.html

[highlight color=”eg. yellow, black”]Sorularınız İçin Yorum Bölümünü Kullanabilirsiniz.[/highlight]

Yazının Sunum Dosyaları:

Yazının PDF Hali: DGS Sosyal Hizmet

Sunu Dosyaları:

DGS Sosyal Hizmet P.Gösterisi 2003

DGS Sosyal Hizmet P.Gösterisi

203 YORUMLAR

  1. hocam ben sınava girdim ancak stajım var staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarım tamam ekimin 20sinde de stajım bitiyor ben tercih yapabiliyormuyum yapabilirmiyim

  2. AÖF MEZUNUYUM DGS DE 201 PUAN ALMIŞIM İLAHİYAT ÖNLİSANSA LİSANS OLRAK DEVAM ETMEK İSTİYORUM AÖF PUANIM 43,200 SİZCE BİR SEY CIKAR MI AÖF OLARAK

  3. Mrb ben sosyal hizmetler önlisans mezunuyum dgs den 222 puan aldım Atatürk üni açık öğretim sosyal hizmete yerleşebilir miyim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: