Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yükseklisans İlanı

1

Başkent Üniversitesi

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Sosyal Hizmet Tezli Ve Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2013 – 2014 Güz Yarıyılı Sosyal Hizmet Yüksek Lisans programı başvuruları başlamıştır.

Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmet Yüksek Lisans programı klinik sosyal hizmet odaklıdır.

Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programına her dönem on öğrenci alınmaktadır. Üniversitelerimizden ya da eş değerliliği kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerden Sosyal Hizmet lisans diploması olanlar ile Sosyal ve Davranış Bilimleri alanlarından lisans diplomasına sahip öğrenciler, Başkent Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile Sosyal Bilimler Enstitüsü’nce öngörülen kurallara uygunlukları ölçüsünde Programa kabul edilmektedir.

Sosyal Hizmet Yüksek Lisans Programının “tezli” ve “tezsiz” olmak üzere iki ayrı programı bulunmaktadır. Programın tezli bölümü ve tezsiz bölümleri iki yılda (dört akademik yarıyıl) tamamlanmaktadır. Tezli programa katılan öğrenciler, ilk iki akademik yılda zorunlu ve seçimlik dersleri alırlar. Son iki akademik yılda tez çalışmalarını tamamlarlar. Tezsiz programdaki öğrenciler ise ilk üç akademik yılda zorunlu ve seçimlik dersleri alırlar. Son akademik yarıyılda ise dönem projelerini bitirirler.

BAŞVURU TARİHİ

Başvuruların öncelikle Internet yolu ile yapılması ve belgelerin en geç 29 Ağustos 2013 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir.

BAŞVURU KOŞULLARI
1. Yüksek lisans programlarına başvuru için en az 55 ALES veya GRE en az 610 ya da GMAT puanından 450 alınmış olması gerekmektedir. Tezsiz programı seçen öğrenciler için ALES Belgesi aranmamaktadır. Programa özel öğrenci statüsü ile de öğrenci kabul edilmektedir. Üniversite son sınıf öğrencileri de özel öğrenci olabilmektedir.

2. Adayların lisansüstü programlara kabul edilebilmeleri için belirli düzeyde yabancı dil bilmeleri zorunludur. Aşağıda belirtilen sınavlardan herhangi birinden istenilen düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olunduğunun belgelenmesi halinde adaylar doğrudan 05 – 06 Eylül 2013 tarihinde yapılacak olan mülâkata alınacaktır.
Sınav Yüksek Lisans için İstenen En Az Puan
YDS 55
TOEFL CBT:184, IBT:66
IELTS 4
CPE C
FCE (ESOL) C
CAE C

3. Yanda sözü edilen sınavlara ilişkin belgelerden herhangi birine sahip olmayan adaylar (Başkent Üniversitesi mezunları dâhil), Başkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümünce, 02 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak olan İngilizce sınavına girebilirler. Yüksek lisans programlarında İngilizce seviyesi yeterli görülmeyen adaylar Üniversitemizin İngilizce Hazırlık Bölümünde yoğun bir dil eğitimi programına katılabilir veya özel öğrenci olarak başvuru yapabilir.

4. İngilizce sınavına giren yüksek lisans öğrenci adaylarının sınav sonuçları internette yayınlanmak suretiyle 12 Eylül 2013 Cuma günü adaylara duyurulacaktır.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER*
1. Başvuru Formu (Başvuru Formu internetten doldurulacaktır.)
2. Tezli yüksek lisans programlarında ALES Belgesi’nin (internet çıktısı) ya da GRE veya GMAT Belgesi’nin aslı ve fotokopisi
3. Lisans diploması aslı ve fotokopisi,
4. Lisans not çizelgesinin (Transkript) aslı,
5. Yüksek lisans için (Varsa) Yabancı dil belgesi aslı ve fotokopisi,
6. Bir adet referans mektubu, çalıştığı yerden veya mezun olduğu okuldan (kapalı zarf içinde)
7. Adayın özgeçmişi (Kimlik ve öğrenim bilgilerinin yanı sıra çalışılan işler, unvan ve görevler; yapılan yayın, araştırma vb. ile alınan ödül ve burslar; lisansüstü programa katılma nedenleri ve hedefler belirtilecektir.)
8. Ön kayıt ve başvuru ücreti olan 150 TL’nin, yatırılacağı Banka Hesap Numarası Denizbank A.Ş. Başkent Üniversitesi Kurumsal TL Hesabı: TR65 0013 4000 0007 9691000013 numaralı hesaba yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı.
9. İki adet fotoğraf
10. Erkek adaylar için Askerlik Durum Belgesinin aslı veya onaylı fotokopisi
*Adayların başvurularını bizzat yapmaları gerekmektedir, eksik belge ve posta ile başvuru kabul edilmez.

2013-2014 BAHAR YARIYILI EĞİTİM/ÖĞRETİM BAŞVURU, SINAV ve KAYIT TAKVİMİ  TARİH İŞLEM

29 Ağustos 2013 Başvuruların son günü
02 Eylül 2013 İngilizce Yeterlik Sınavı
05-06 Eylül 2013 Mülâkat
12 Eylül 2013 Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilan edilmesi (Internet üzerinden saat 17.00 itibariyle)
13-14-15-16-17-18-19-20 Eylül 2013 Kesin kayıtlar ve Ders Kayıtları
23 Eylül 2013 Derslerin Başlaması
7-8 Ekim 2013 Ders Onayı ve Ders Ekleme-Silme

KESİN KAYIT ÜCRETLERİ
Yüksek Lisans ders ücretleri, her ders kayıt döneminde kredi başına, KDV dâhil 325 TL´dir. Başkent Üniversitesi mezunları ve son sınıf öğrencileri için kayıt ücreti üzerinden %30 oranında burs sağlanır.

Başvuru koşulları ile ilgili detaylı bilgiye http://sbe.baskent.edu.tr/index.html adresinden ulaşılabilir.

1 Yorum

  1. Murat bey 7 temmuz da sosyal güvenlik bölümü nü tercih edicem dgs ile de sosyal hizmetlere geçmeyi düşünüyom tavsiye ediyomusunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: