Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kapanıyor mu?

3

Burada belirtilen habere göre Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi artan maliyetler ve mevcut maliyetlerin yönetilememesi nedeniyle kapanacağı öngörülüyor. Fakültenin kapanması ile birlikte mevcut bölümlerin Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesine devredileceği belirtiliyor.

atatürk üniversitesi logoHabere göre kapanmasında ki en büyük neden ekonomik unsurlar olarak belirtiliyor. Ancak sosyal hizmet bölümü için alınan harç ücretinin oldukça fazla olduğunu, kontenjan sayısının fazla olduğunu ve ufak bir hesapla bile alınan ücretin toplamının çok olduğu değerlendirilebilmektedir. Ayrıca geçen yıl 1025 olan kontenjan bu yıl 2050 ye de çıkarılmıştır. Bu yüksek harç ve kontenjanla ayakta kalamayacağı belirtilen Açık öğretim fakültesi bunun nedeni olarak çok fazla üniversitenin olması ve uzaktan eğitim programlarının çokluğu olarak açıklamaktadır.

Uzaktan eğitim yönteminin ne kadar doğru olduğu tartışılmalıdır. Özellikle staj ve uygulamaların önemli olduğu sosyal hizmet gibi programların uzaktan eğitim il verilmesi doğru olarak gözükmekte, gerek akademisyenler, gerekse alandaki uzmanlar bu sistemi en azından sosyal hizmet bölümü için doğru bulmamaktadır.

Haberin doğru olup olmadığı ile ilgili kesin bir bilgi henüz yoktur. İleride ki günlerde haberin doğru olup olmayacağı ortaya çıkacaktır. Ancak yapılan açıklama, neden sonuç ilişkisi bağlamında mantıklı ve doğru bir haber olduğunu düşündürmektedir. İleride fakülte tarafından yapılacak açıklamalar duyurulacaktır. Diğer yandan 2013 şubat ayında yapılan açıklama Açık öğretim Fakültesinde

  • İş sağlığı ve İş Güvenliği,
  • Sosyal Hizmetler, 
  • Bilgisayar Programcılığı,
  • Çocuk Gelişimi önlisans programlarının açılmasına karar verildiği belirtilmektedir.

Yeni bölümlerin açılacağının belirtilmesi haber ile ters düşmektedir. Haberin doğruluğu için fakültenin açıklaması beklenmelidir.

Haber:

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi kapanıyor…Kurulduğundan buyana yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen bir türlü sistemi oturtamayan ve her geçen gün artan maliyetlere dayanamayan Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kapatılıyor. http://www.dogutv.net/haber/1984/ataturk-universitesi-acik-ogretim-fakultesi-kapaniyor-mu.html

3 YORUMLAR

  1. Eğitim sistemi basılı meteryal’e dayanmıyor. Eğitimler ve sınavlar online olarak yapılıyor ne maliyetinden bahsediyorsunuz? kapanması için bir sebep yok. Üstelik bu işler sabır ister. Hiçmi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin ilk açıldığında ne zorluklar çektiğini duymadınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: