Sosyal Hizmetler Programı

sosyalbilimlerAkdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Sosyal Hizmetler Programı 2013-2014 yılında açılarak ek yerleştirme ile YGS-5 puan türü ile öğrenci almıştır. Antalya merkezde bulunan bölümün yerleştirmeler için oluşan taban puanları aşağıda ki gibidir.

 

 

2014 yılı için oluşan taban puanlar:

Akdeniz Üniversitesi
Sosyal Bilimler Meslek Y.O
Program KoduProgram AdıKontenjanPuan TürüEn Küçük PuanYerleştirme Öncelikleri
100751557Sosyal Hizmetler40YGS-5373,613,2,İ,95
100770978Sosyal Hizmetler (İÖ)40YGS-5343,6513,2,İ,95

2015 yılı için oluşan taban puanlar:

PUANSGKYGSK2014-ÖSYS2014-ÖSYS
PROGRAM ADI (2)TÜRÜKONT KONT EN KÜÇÜKYERL. ÖNCE-
 (4)(5)(6)PUAN (9)LİKLERİ (11)
Sosyal HizmetlerYGS-53020367,6500014,3,D,96
Sosyal Hizmetler (İÖ)YGS-53020400,8500014,2,İ,96

Amaç

Programın amacı ülkemizde yürütülen sosyal hizmet uygulamalarında gereksinim duyulan nitelikli, donanımlı ve bilgili ara elaman yetiştirilmesini sağlamaktır. Böylelikle ülkemizde yürütülen sosyal hizmet uygulamalarında, profesyonel meslek elemanlarının iş yükünün hafifletilmesi ve mesleki çalışmaların daha etkin, verimli sürdürebilmeleri sağlanacaktır. Program mezunların birey, aile, toplum sorunlarının çözümünde ve günümüz toplumlarında yaşanan fırsat eşitsizliklerini, gelir dağılımı adaletsizliklerini ortadan kaldırmak amaçlı yürütülen çalışmalarda yer alma olanağı sağlamaktadır.

Kazanımlar

Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, davranış bilimleri, sosyal hizmet yöntem ve teknikleri, müdahale yöntemleri ile alan uygulamalarını mesleki sorumlulukları çerçevesinde bütünleştirme yeteneğine sahip olacak, ulusal ve uluslararası düzeyde başarılı çalışmalar yapabilecek, sosyal hizmet için gerekli bilgileri bütünleştirip özümseyerek hizmet sunabileceklerdir.

İstihdam Alanları

Sosyal hizmet eğitimi alan bireyler, kırsal ve kentsel alanda, kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinde düzenleyici, planlayıcı, uygulayıcı, etkili iletişim ve liderlik niteliklerini taşıyan ara elemanlar olarak çalışırlar. Bu ara elemanlar, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, engelliler, suçlular, yoksullar, hastalar, işsizler gibi çeşitli grupların sorunlarının çözümünde bireylere, mesleki bilgi ve becerisiyle yardımcı olur; bu sorunların toplumsal olarak önlenmesi ve çözülmesi için kurumlar aracılığıyla ve toplum kaynaklarından yararlanarak çalışmalarını yürütür.

Sosyal Hizmet Önlisans programı mezunları öğrenciler
• Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kuruluşların çeşitli birimlerinde(İl/ilçe müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri, çocuk yuvaları, sevgi evleri, çocuk evleri, bakım ve rehabilitasyon merkezleri vb)
• Kamu ve özel sektöre ait huzurevlerinde, özürlü bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, engellilere yönelik özel eğitim kuruluşlarında,
• sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında, yerel yönetimlerin sosyal yardım ve hizmet birimlerinde,
• Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde,
• Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde,
• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında,
• SGK’da,
• İŞKUR’da,
• DPT’de,
• Kreş ve gündüz bakımevlerinde, ıslahevlerinde, cezaevlerinde, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler.

KPSS Atamaları

Atamalar KPSS ön lisans grubu içerisinde yapılmaktadır: Mezunlar Devlet Personel Başkanlığı 3384 kodlu Sosyal Hizmetler Önlisans Programından mezun olmak ve 3001 kodu ile (Varsa özel şartlara dikkat ederek) personel alımı yapan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu olarak çalışabilir. Bunun yanında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda ara eleman olarak çalışabilirler.

Programa Sınavsız Geçiş Yapılabilen Ortaöğretim Programları

a) Aile ve Tüketici Bilimleri
b) Aile ve Tüketici Hizmetleri
c) Çocuk Gelişimi
d) Çocuk Gelişimi ve Bakımı
e) Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
f) Yaşlı Hizmetleri
g) Hasta ve Yaşlı Hizmetleri

http://idealsosyalhizmet.com/meslek-lisesi-onlisans-sosyal-hizmetler-programina-sinavsiz-gecis/

Eğitim’de İlerleme İmkanları:

Dikey geçiş sınavı ile Sosyal Hizmet (6318 – mezuniyet kodu) ve Sosyoloji (3319 – mezuniyet kodu) lisans eğitimlerine devam edebilir. Daha sonra Yüksek lisans ve doktora eğitimleri alabilir.

-Sınavsız olarak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümüne 3.sınıftan devam edebilmektedirler.

DGS

DGS Nedir: http://idealsosyalhizmet.com/dgs-kontenjanlar-sartlar-bilgiler-notlar/

http://idealsosyalhizmet.com/dgs

DGS ile oluşan Taban Puanlar (2013-2014) http://idealsosyalhizmet.com/2013-dgs-sosyal-hizmet-bolumu-taban-puanlari/

4 YORUMLAR

  1. Merhaba ben orduda kizmeslek mezunuyum akdeniz unuversitesi sosyal hizmeteler dikey gecisyap. Istiyorum orta ogretim punim 422 sizce gelebilirmiyim yardim ederseniz cok sevinirim

  2. merhabalar. ben sınıf öğretmenliği mezunuyum sosyal hizmetler yüksek lisansı yapmak için Akdeniz’e başvuru yapabiliyor muyum?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: