Sosyal Hizmet Açısından İzlenmesi Gereken Filmler

28

TEMPLE GRANDİN

Gerçek bir hayat öyküsünden alınmış, müthiş bir mücadeleyi konu eden  film: Temple Grandin. Otizmli bir çocuk, küçük yaştan itibaren çevresi tarafından ötekileştirilir ve zorluklarla yaşamaya mahkûm edilir, ancak ailesi ve bazı öğretmenlerinin desteği ile yaşama tutunur. Hayatı boyunca yaşadığı sıkıntılı dönemler bir çiftlikte fark ettiği güzelliklerle değişir ve o başarı hikâyesine yönelme başlar. Diğer insanlardan farklı algılama gücü sayesinde, doğanın acımazsızlığına inat tasarladığı insancıl sığır kesme makinesi ile büyük bir başarıya imza atar. Ve bu başarısı insanların büyük takdirini alır. Otizmli bireyleri anlamak ve hayata onların penceresinden bakabilmek için empati kazanmayı kolaylaştıracak bir film.

ALL ABOUT MY MOTHER (Annem Hakkında Herşey)

Bir anne ve oğul. Hayranı olduğu bir oyuncunun peşinden giderken hayatından olan bir oğul, oğlunun acısıyla farklı arayışlara sürüklenen ve birbirinden acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalan bir anne ve yolları kesişen üç kadını ortak noktada buluşturan travesti bir baba. Oğlunu kaybeden Manuela, hamileyken cinsiyet bunalımları yüzünden terk ettiği eski kocasını aramaya koyulur ve kendisini bambaşka sıra dışı insanların arasında bulur. Kuşak çatışması, hayatları sona yaklaşmış insanların umutları, acıları, beklentileri ve kadın dayanışmasına yer verilmiş. Hayata kadınların bakış açısı ile bakabilmeye farkındalık kazandıran bir film; anne olmak, kadın olmak, hatta olamamak…

KORO(Les Choristes)

Bir öğretmenin azim öyküsü. İşsiz bir müzik öğretmeni, gelen teklif üzerine erkek öğrencilerin bulunduğu yatılı  okulda göreve başlar. Fakat öğrenciler oldukça yaramaz ve asidir, okul yönetimi de öğrencilere karşı aşırı derecede sert davranarak hücre cezası, dayak gibi insancıl olmayan yöntemler ile disiplini sağlamaya çalışmaktadır. Müzik öğretmeni ise bu yöntemlerin aksine çocuklara değer vererek onlara saygı duyma ile işe başlar. En iyi bildiği iş olan müzik sayesinde onlara ulaşır, var olan enerjilerini faydalı şekilde kullanmalarını sağlayarak, onlara farklı bir dünya sunar.  Okullarda geçmişten günümüze  hala devam ediyor olan yanlış eğitim sistemi yüzünden kaybedilen bir çok öğrencinin sevgi ve hoşgörü ile nasıl kazanılabildiğini anlatan, okul sosyal hizmeti açısından önemli bir film.

 

28 YORUMLAR

 1. kelebekler özgürdür,,,,,,,         şiddetle tavsiye edebileceğim özgün bir yapıt..

 2. merhaba bende bu sene açıköğretim sosyal hizmtler bölümünü kazandım açktan olduğu içn ders gremioruz ben ders grmek istiorum nerede ders göreblirm blgisi olna var mı smdiden tşkler:))

 3. artık açıköğretim sosyal hizmetler bölümü staj yapma zorunluluğu vardır.2011 ygs 5 puan türüyle almaktadır .kılavuzdaki şartları okursanız daha iyi anlarsanız…..

 4. slm arkadaşlar ben ikinci üniversite olarak aöf sosyal hizmetler okuyorum kpss de ataması yokmu ?

 5. patch adams mutlaka izlenmesi gereken bir film.akıl hastanesinden doktorluğa uzanan bir serüven ve gerçek hayattan alıntı bir konu..kesinlikle izlemeniz tavsiye olunur

 6. arkadaşlar yukarıda ilk aklıma gelen filmleri gönderdim.filmlerin hepsini izledim ve tavsiye ederim. hepsinde de sosyal hizmetlerle ilgili konular işlenmiştir. aklıma geldikçe diğer filmleri paylaşmaya devam edeceğim. sağlıcakla kalın.

 7. CRASH (2004)

  Los Angeles şehrinde birbirinden haberdar olmadan yaşayan sıradan basit insanların sadece otuz altı saatte birbirleri ile tanıştıklarını anlatıyor film…Bu insanların nasıl bir araya gelirken neler yaptıklarını nasıl yaşadıklarından bir kesit sunuyor bize…Yönetmen Paul Haggis bu filmde insanların kötü iken aynı zamanda iyi olduğunu anlatıyor…Irk kargaşası , insanların birbirine bakış açısı ve iyi olan kavramı ele alan film aynı zamanda en iyi film oscarını kazanarak ne kadar kaliteli olduğunu kanıtlamıştır…Ayrıca oyuncuların hepsi birer başrol ve hepside rollerinin hakkını sonuna kadar vermiş…
  http://www.imdb.com/title/tt0375679/

 8. Die Welle (2008)

  Rainer Wegner, öğrencilerinin ilgisizliği üzerine, dikkatlerini çekmek için bir deney yapmaya karar verir: Öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kâbul etmelerini ve kendisine Mr. Wegner diye hitap etmelerini ister. “Disiplin aracılığıyla güç” sloganını seçer, bir logo yaratır ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba “The Wave” adını verir. Grup giderek kontrolden çıkar ve kısa sürede farklı boyutlara ulaşır.
  http://www.imdb.com/title/tt1063669/

 9. matching jack (2010)

  Kısaca konusu lösemi ye yakalanan bir çocuk…Karısını aldatan bir koca…Cocukları hastaneye attıktan sonra tanıstıkları diğer bir lösemili çocukla olan muhabbetleri ve cevresinde gelişen olaylar…

  http://www.imdb.com/title/tt1447499/

 10. NAST OLD PEOPLE
  yönetmenliğini hanna sköld isimli cesur bir isveçlinin yaptığı “nasty old people”, mette isimli, dört “antika” yaşlı insanın bakımından sorumlu bir nazi kızın öyküsünü anlatan yer yer komik bir film. işin içinde yaşlı hatta ölmeyi bekleyen insanlar olunca elbette hüzünlü de bir yanı var

  http://www.imdb.com/title/tt1527679/

 11. Filmimiz 2006 Norveç yapımı. 75 dakikalık kısa ama söylemek istediğini söyleyebilen bir film. Kunsten å tenke negativt.. İngilizce meali, The Art of Negative Thinking.. Türkçe meali, Olumsuz Düşünme Sanatı..

  Marte, tekerlekli sandalyesi ve koluna, kafasına iliştirilmiş, günlük yaşam fonksiyonlarını yapmasını sağlayan aletlerle ilk dikkat çeken karakterimiz. Sonra Gard var. Marte’nin sevgilisi.. Fiziksel bir sorunu yok ama Marte’nin bu duruma gelmesinde kendini sorumlu tutuyor. Lillemor da 50′li yaşlarında, yine fiziksel handikapı olmasa da, ağır depresyon geçiren bir kadın. Ve son olarak, Asbjørn.. Konuşmakta zorluk çeken, eskiden zengin bir iş adamıyken dolandırılmış, eşini kendi öz kardeşiyle gitmesine engel olamamış, felç geçirmiş bir adam.

  http://www.imdb.com/title/tt0945356/

 12. BLACK (2005)

  2005 yapımı güzel bir hint/amerikan filmi.

  hayatını karanlıkta yaşamaya mahkum sağır ve kör bir kızın, öğretmeni sayesinde hayatın abecesini öğrenmesinin konu edildiği; dram yönünün sömürülmeyip sadece ortaya konulduğu, sürükleyici ve izlenesi bir eser. kızlarına belli kalıpların içerisinde baktıkları için başarılı olamayan bir aileye, öğretmen bakış açısının bolluğu ile karşılık veriyor ki bu sayede imkansızı-bu da asla öğrencisine öğretmediği bir kelime- başarıyor.

  FİLMİN İMDB LİNKİ:
  http://www.imdb.com/title/tt0375611/

 13. ”8. gün ” ,isimli film , Down’ lular dünyasının özgür olan bakir zenginliğini , ” Konuş Onunla ”isimli film de , cinsel tercihleri farklı bireylerin ,yaşam alanı bulma zorunluluğuna , hoşgörülü tutum geliştirmeyi , samimiyetiyle öğretmesi açısından sinema dünyasında önemli filmlerdir , paylaşmadan geçemedim….

 14. Benim de çok hoşuma gitti çok iyi düşünmüşsünüz hepsini izlmek için not ettim. ‘Her Çocuk Özeldir’ isimli hint yapımı bir filmi tavsiye etmek isterim, izlenmesi gerektğni düşünüyorum sosyal hizmet açısından.teşekkürler…

 15. filmleri paylaşmak gerçekten çok hoş olmuş. Benimde önerebiliceğim bir filmde ‘diğer yarım’ down sendromlu bir çocuğunun yaşamından bir bölüm anlatıyor, şimdiden iyi seyirler:))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: