Sosyal Yardımcı Kursları

0
1629

Sosyal Hizmetler Tarihinde gün yüzüne çıkmayan çalışmalardan birisi “Sosyal Yardımcı Kurslarıdır”. Konuyla ilgili henüz yeterli bilgilere ulaşmamama karşın alınan ilk bilgileri paylaşmakta yarar gördüm.

Elimizde Memnune Yaren adına düzenlenmiş Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Aile ve Çocuk Hizmetleri Sosyal Yardımcı Kursu Sertifikası bulunmaktadır. Dönemin Sağlık Bakanı Dr Vedat Ali Özkan ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürü Dr. Nedim Coşkun tarafından imzalanan 168’ nolu sertifikada; UNICEF Teşkilatı İşbirliği ile 14 Nisan–31 Temmuz 1969 tarihleri arasında Sosyal Yardımcı Kursu açıldığı bildirilmektedir.

Memnune Yaren ile yapılan görüşmede; kendisinin kız meslek lisesini bitirdiği Karşıyaka Çocuk Yuvasında Çocuk Eğiticisi olarak çalışırken kurs için duyuru yaptıklarını kursa katılım için başvurduğunu belirtmiştir. Daha sonra Eğitime katılmak üzere İstanbul Bahçelievler’de bulunan Çocuk Yuvasına gittiğini söylemiştir.

Yaren; derslerin tam olarak isimlerini hatırlamadığını, aynı dönemde Sosyal Hizmetler Akademisinde okunan derslerden aldıklarını, sosyoloji, çocuk bakımı, ruh sağlığı vb dersleri gördüklerini aktarmıştır.

Ruh Sağlığı dersini Rıdvan Cebiroğlu’nun verdiğini, Çocuk Bakımı dersini Jale hanımdan aldığını, Jale hanımın gruba aynı zamanda danışmanlık yaptığını belirtmiştir.(söz konusu fotoğrafların incelenmesi sonucu Jale SANCAK (SHU) anlaşılmıştır)

Tüm grubun 20 kişiden oluştuğu, sabahları teorik ders aldıklarını, öğleden sonra ise kurum ziyaretleri yaptıklarını, bunların dışında tarihi,turistik ve ören yerlerini gezerek programlarını tamamladıklarını vurgulamıştır.

Programın açılış ve kapanış törenlerine dönemin Genel Müdürü Dr Nedim Coşkun’un katıldığını, eğitimlerin çok doyurucu geçtiğini, kesin hatırlamamakla birlikte kendilerinden önce bir veya iki dönem daha kurs düzenlendiğini sandığını söyledi.

Kurs sonrası Karşıyaka Çocuk Yuvasına dönüş yaptığını, bazen incelemeler yaptığını belirten Yaren      ; Sosyal Çalışmacıların daha çok İl Müdürlüklerinde çalıştıklarını vurgulamıştır.

Not: konuyla ilgili sözlü tarih çalışmaları sürdürülecektir. Bilgilerini paylaşmak isteyenlerin bize ulaşmalarını rica ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: