Sosyal Hizmet DGS 2016 Dosyasını Açıyoruz

4
34308

Merhabalar Sosyal hizmet önlisans öğrencileri için hazırlanan bu yazı öğrencilerin DGS de daha bilgili olmasını sağlama amacı taşımaktadır. DGS nedir? Sosyal hizmet önlisanstan hangi bölümlere geçilir, hangi bölümler DGS ile sosyal hizmet lisansa geçer, taban puanlar nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız.

Öncelikle Bir Bakalım “Haritanın neresindeyiz?”

Nerede olduğumuzu bilmek nereye gideceğimizi bilmemiz açısında oldukça önemlidir. Nerede olduğunu hangi konumda ne okuduğunu bilmeyen birinin nereye gideceğinin de çok önemli olmadığını da söylemek mümkündür. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen nereye gitmek istediğiniz konusunda bilgi sahibisiniz.

Sosyal hizmetler önlisans öğrencilerinin en büyük dezavantajı son yıllarda sosyal hizmetler önlisans mezun sayısının bir hayli fazla olmasıdır. Önlisans Sosyal Hizmet ilk olarak Anadolu Üniversitesi  Açıköğretim Fakültesine bağlı olarak açıldı ve ilk yıllarda sınırsız olan kontenjan nedeniyle bir çok kişi bu bölümü seçti. Eldeki veriler sadece 2015 yılında Anadolu üniversitesi açıköğretim önlisanssosyal hizmet programına 12.120 kişinin yerleştiğini görmekteyiz. Ancak maalesef KPSS yerleştirmelerini takip eden birisi olarak önlisans sosyal hizmet programında alımların bu kadar fazla olmadığını görüyoruz.

Peki bu durumu nasıl avantaja çevireceğiz? okuduğumuz sosyal hizmetler önlisans bölümünü DGS için basamak olarak kullanıp eğitimimizi lisansa tamamlayarak, dolayısıyla burada DGS bizim için önemli bir adım olarak karşımızda duruyor. Geçen yıl Anadolu üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde sınavsız geçiş ile DGS olmaksızın lisansa tamamlayabileceğimiz bölümler bulunuyordu ancak bu yıl o uygulama kalktı.

Durum bu şekildeyken akla gelen ilk sorulardan biri de “Önlisans Sosyal Hizmet  programını bitirince iş bulabilecek miyim?” sorusu olmaktadır.Bunun cevabının sizde ve okuduğunuz üniversitenin başarısında yattığını söylemek mümkündür. Sosyal hizmetlerde ara elaman olarak mezun olacak sizlerin iş bulması sosyal hizmet bilgi, beceri ve değerlerinizi ne kadar geliştiğine bağlı olarak değişecektir. KPSS alımlarının fazla olmadığını görsek de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Belediyeler, Özel Huzurevleri, Kreşler, Özel Rehabilitasyon Merkezleri Önlisans Sosyal Hizmet bölümü mezunlarını istihdam etmekte, bu bölüm mezunlarını çalıştırmaktadır. Bu anlamda iş bulabilmek sizlerin ne kadar sosyal hizmeti benimsediğinize ve kendinizi geliştirdiğinize bağlı olarak değişmektedir. Bu durum okuduğunuz üniversitenin de başarısının önemli olduğunu işaret etmektedir.

DGS nedir?

Dikey geçiş sınavı (DGS), önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları yada önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksek okullarından mezun olabilecek durumda olan adaylar, belirli şartları yerine getirdikleri takdirde, mezunu oldukları üniversitenin veya diğer üniversitelerin, alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlarına Ösym’ce yapılan “Dikey geçiş sınavı”nı (DGS) kazanmak koşuluyla geçiş yapabilir ve o bölümün lisans diplomasını alabilirler.

DGS’ye Girebilmek için Gerekli Şartlar

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık
öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki
mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile
aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Sınavın İçeriği

Sınavın soru sayıları 60 sözel 60 sayısal olarak toplamda 120 soru ve 140 dakika olarak sınav süresi belirlenmiştir. Her iki bölüm içinde 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Geçmiş yıllardaki DGS soruları için: http://idealsosyalhizmet.com/dgs-kontenjanlar-sartlar-bilgiler-notlar/

Puanlama

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) belli kat sayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.  Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) kullanılarak adayların yerleştirilmesinde esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.
Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir.
Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır.

Ön Lisans Başarı Puanı (Öbp)

50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

DGS ile Sosyal Hizmetler Önlisanstan Sosyoloji Lisans Bölümüne Geçiş

DGS sosyolojiSosyal hizmet önlisans mezunları sosyal hizmet veya sosyoloji bölümüne DGS puanı ile dikey geçiş yapabilmektedirler.

 

 

Sosyal hizmet bölümlerinin aksine Sosyoloji bölümüne sadece Sosyal Hizmet Önlisans mezunları DGS ile geçiş yapabilmektedir.

Sosyal hizmet bölümüne geçiş yapabilecek önlisans programları şunlardır:

 • 4275 Güvenlik 9181 Güvenlik ve Koruma
 • 4280 Hava Savunma
 • 4292 İstihbarat
 • 8607 İş Sağlığı ve Güvenliği
 • 1205 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 8537 İtfaiyecilik ve Sivil Savunma
 • 1208 İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
 • 9182 Kamu Güvenlik ve Asayişin Sağlanması
 • 4323 Mühimmat ve Mühimmat Tahrip
 • 5353 Özel Güvenlik ve Koruma
 • 5359 Savunma ve Güvenlik 9023 Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
 • 111 Sosyal Bilimler
 • 4352 Sosyal Hizmetler / Sosyal Hizmet
 • 9098 Sosyal Güvenlik Bölümlerinden DGS ile Sosyal Hizmet LİSANS Bölümüne geçilebilir.

DGS ile Açıköğretim Sosyal Hizmet Lisans Bölümüne Geçiş

DGS puanı ile Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Sosyal Hizmet Bölümüne DGS puanı ile dikey geçiş yapılabilmektedir. 2015-2016 yılında eğitime başlayan Anadolu üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sosyal hizmet bölümü ise DGS ile 2017 yılında öğrenci almaya başlayacaktır. Yine DGS kontenjanları çerçevesinde açıköğretim sosyoloji bölümüne de geçiş yapılabilmektedir.

DGS 2016 için Sosyal Hizmet Lisans Taban Puanları

DGS 2016 için Sosyoloji Lisans Taban Puanları

DGS hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen DGS kategorimize bakabilirsiniz. http://idealsosyalhizmet.com/category/dgs/

4 YORUMLAR

 1. hocam merhaba,auzef sosyal hizmetler okuduğum zaman onu sosyolojiden başka bir şeye tamamlayamıyor muyum sosyoloji ve psikoloji aynı fakülte de o zaman dgs ile psikolojiye tamamlayabilir miyim?

 2. Hocam merhabalar, ben 2. üniversite olarak sosyal hizmet okuyorum DGS ile Hacettepe Üniversitesi’ne geçiş yapmak istiyorum kazanırsam eğer 3. sınıftan mı başlarım yoksa 1. sınıftan mı ? Şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: