Sosyal Hizmet Alanında ilk Uluslararası Belgesel-Film Başkası Başkadır (Anders ist Anders)

1
927

Sosyal Hizmetlerle İlgili Uluslararası Belgesel Filmin Türkiye Premieri (İlkgösterimi) Hacettepe Üniversitesinde Yapılacak.

HÜ Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri ile Freiburg Sosyal Eğitim Bölümü öğrencilerinin Almanya’da bir gençlik merkezinden (Freiburg-Weingarten) gençler ile ortaklaşa düzenledikleri çeşitlilik konusundaki çalıştay ve eğitim gezileri, Münih Televizyon ve Film Üniversitesi Sinemacılık Bölümü öğrencileri tarafından belgesel film olarak hazırlandı. Münih Televizyon ve Film Yüksekokulu öğretim elemanı ve öğrencileri, çektikleri bir belgesel ile 2007 yılında ABD’de yapılan belgesel film Oskarını almışlardı. Yakaladıkları bu ün nedeniyle Prof. Dr. Beate Steinhilber tarafından DAAD’ye önerilmiş ve Türkiye Almanya sosyal hizmet belgeselinin bu okuldan bir takım tarafından çekilmesi sağlanmıştır.

Belgesel filmin Türkiye ilkgösterimi (premiere) 14 Mayıs 2010 Cuma günü Saat 15:00’te Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi M Salonunda yapılacaktır.

“Başkası Başkadır” adlı belgesel filmin Dünya premieri 6 Şubat 2010 Cumartesi günü saat 10:00-11:30 saatleri arasında Almanya’nın Freiburg kentinde Harmonie (Uyum) sinemasında yapılmıştı.

Filmde, Hacettepe ve Freiburg, her iki yükseköğretim kurumundan 13’er öğrenci ve Freiburg Weingarten Gençlik Merkezine gidip gelen 10 gencin çalışmaları konu ediliyor. Farklı kültürlerin birbirini anlamaları ve kaynaşmaları için yapılan uygulamalı mesleki çalışmalar, oyunlar ve sohbetler sergileniyor. Belgesel, sosyal hizmetler alanında kültürel ve bireysel çeşitliliğin yeri ve önemini konu ediyor.

Belgesel film Türkiye’de ilk olma özelliğinin yanında sosyal çalışmacılara, bu alanda çalışan diğer sosyal meslek elemanlarına ve sosyal hizmet öğrencilerine çeşitlilik konusunda uluslararası düzeyde öğretici ve eğitici niteliğe de sahip bir yapım.

Çalıştay ve belgesel film DAAD (Deutsche Akademische Austauschdienst) tarafından desteklendi ve BMBF tarafından finanse edildi. 1,5 saat süren belgeselin Türkiye ayağı SABEV (Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı) tarafından yürütüldü.

Freiburg Üniversitesinden öğretim üyelerinin, Weingarten Gençlik Merkezi yöneticilerinin ve çalıştaya katılan öğrenci ve gençlerin de katılacağı belgeselin bu ilk gösteriminde filmin yapımcısı ve teknik ekip de Almanya’dan gelerek hazır bulunacaklar.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Uğur Erdener’in koruyucu destekleri ile gösterilen filmin sonunda bir kokteyl verilecektir.

Programa ücretsiz olup ilgi duyan herkese açıktır.

Gün: 14 Mayıs 2010 Cuma

Saat: 15:00-16:30

Kokteyl: 16:30-18:00

Yer: Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi M Salonu

Sıhhiye – Ankara

Davetiye İçin Tıklayın

1 Yorum

  1. bu filme nsıl ulaşırız acaba bilgiendirirseniz çook memmun olurum

    KONYA da sosyal hizmet oğrencisiym…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: