Mardin Yaz Okulu 2010

3
1296

Mardin Yaz Okulu;

Mardin Valiliği, GAP İdaresi, Gap Kadın ve Çocuk Derneği ve Başkent Üniversitesi Sosyal Hizmet Meslek Topluluğu işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

2009 yılında ilki gerçekleştirilen çalışmaya bu yıl Başkent Üniversitesinden 22 ve diğer üniversiteler ile Mardin’den 3 gönüllü öğrenci katılıyor. Başkent Üniversitesinden Dr. Bülent İlik’in yönettiği yaz okulu Mardin’in Ofis ve İstasyon Mahallelerinde sürdürülüyor. 50 si 4-6 yaş erken çocukluk programında olmak üzere toplam 400(5-12 yaş arası )çocuk bu çalışmaya katılıyor. Haziran ayının son haftasında başlayan çalışma 27 Temmuz 2010 da bitirilecek. Bu yılki yaz okulunun ana teması “oynuyoruz, öğreniyoruz” olarak seçildi. İstasyon ve Ofis mahalleleri kentsel hizmetlerden yararlanma, yoksulluk, ailelerin çok çocuklu olması ve eğitim düzeyi açısından dezavantajlı konumda ve kent merkezine uzak , güç koşullardaki iki mahalledir.

2009 yaz okulunda başlangıçta 150 çocuğa ulaşılması hedeflenmişken bu sayı 300’e çıkmıştır. 2010 yılı yaz okulu başlangıcında da yaklaşık 750 çocuk gelmek istemiş ancak sayı 400 ile sınırlandırılmıştır. Yaz Okulunda gönüllü üniversiteli gençler; oyunla, öğrenmeyi birleştirmeye çalışmaktadır. Her gün mutlaka diş fırçalama başta olmak üzere genel temizlik, okuma, matematik ve oyun birlikte sürdürülmektedir. Satranç, masa tenisi, sözcük türetme, resim, bul yap, oyun hamuru, el işinin yanı sıra bando ve açık hava oyunları dönüşümlü olarak yapılmaktadır.

Kent gezisi programında, Mardin Müzesi, Sabancı Müzesi, Deyrulzafaran ve oyun parkına gidilmiştir. Çimento Fabrikası, Havaalanı ve Üniversite gezileri de gerçekleştirilecektir. Meslek tanıtımı programında, arkeolog, avukat, mimar, makine mühendisi, profesyonel rehber, itfaiye görevlileri ve trafik polisleri şu ana kadar konuk olmuşlardır. Belediye ziyaret edilmiş, Başkanla tanışmışlardır ve belediye yöneticileri mesleklerini-işlerini anlatmıştır. Ressam, doktor ve gazeteci de konuk olacaktır. İki grupta çocuk hakları anlatılmıştır. 7-8 yaş grubu yüzme havuzuna götürülmektedir.

Çevre duyarlılığı kapsamında Mardin ile birlikte “Mardin Temiz” başlığıyla bir çalışma başlatılacaktır ve bu çalışmanın başlangıcında kent merkezinde büyük bir duvar çocuklarca süslenecektir. Bu tür duvar boyama etkinliği kent merkezinde hemen hemen hiç yoktur, ilk olacaktır. Duvar boyama etkinliği sonrası tüm çocuklarla birlikte ve bando eşliğinde yürüyüş yapılacaktır. Mehmet Hoca o kadar kısa sürede bir bando hazırladı ki görülmeye-izlenmeye değer.

Duvar boyasının bir başka yönü var. Bizim çalışmamızın belki de görünmeyen en önemli yanı çocukları görünür kılmak. Biliyorsunuz 0-18 yaş arası çocuk. Türkiye’nin % 32 si. Mardin’in, Güneydoğu’nun %48’i neredeyse yarısı. Bizim mahallede 6 dan az çocuğu olan yok. Sorunu olmadıkca, ömrü sokakta, okul zamanı okulda geçen çocuklar. Gün ışıdığından batımına kadar. Kavga ederlerse, kaza geçirirlerse, başları belaya girerse fark edilen çocuklar. Önceki gün bir çocuğun kafası yarılmıştı. Yara açıktı ve geziyordu. Bizim üniversiteli öğrenciler ilk günler ufak yaraları- çizikleri olanları koşturup, getiriyorlardı, çocuklarda hayretle izliyordu. Şimdi bizimkiler de alıştı. Sabahları bizi gördüklerinde çocuklar arabalara hücum ediyorlar. Beş parmağın her birinden bir çocuk tutar mı? Tutuyorlar. Onlardan biri koşarken arabaya kafasını çarptı. Mardinli arkadaşlar hemen kendi arabalarına koyup, doktora götürdüler. Doktorun muayenesi çok etkili ve pratikmiş. Gözlerinle parmağımı izle. Tamam bir şey yok.Öğlene kadar bakın bulantı olmazsa bir şey yok. Gördünüz mü görünmezliği.. Bizim ile birazcık görünüyorlar. Bando, duvar boyama biraz da görünmeleri için. Duvar boyama neyin nesi? O duvar onların olacak, ben çizdim diyecekler. Az şey midir bu. Üstelik bu moda olacak ve ya yı la cak… 40 a yakın çocuk gelecek. İki duvar olursa ona başka bir 40. Küçüklerin el izi olacak. Resim Öğretmeni Ayla Yaldır – o da Ankara dan gönüllü-emekli- büyük objeleri çizecek, çocuklar boyayacak ve dilediklerince süsleyecekler.8-12 yaş çocuklar boyayacak. 5-7 yaş ellerini yapıştıracak. İki günde bitecek.

İlk kez oyuncakları oluyor. Okurken olabilirsiniz, “oyun hamuru” okul öncesi için değil mi? Burada öyle değil. Neredeyse her yaş grubunun en çok sevdiği malzeme.

Anneleri küçükleri kendileri getiriyor. Bunu da çok önemsiyoruz. Bir büyüğüne emanet edip, göndermek yerine anneler gelmeye başladı. Bize de sınıf açın diye şakalaşanlar var.

Yaz Okulu; öncelikle çocukların gelişimine katkıda bulunmaktadır. Hem çoğunluğu bayan- olan üniversiteli öğrenciler, hem de konuk olarak gelen meslek elemanları çocuklar için rol model olmaktadır. Rol modellerin davranışları, tutumları, sevgiye dayalı etkileşimleri çocukların kendilerine güvenlerini geliştiriyor. Yaygın olarak görülen şiddete başvurarak kendini ifade etme biçimleri değişiyor. Bu yıl yerlere hemen hemen hiçbir şey atılmıyor. Öyle ki evlerinin önündeki ana caddeden geçen arabalardan su-meşrubat şişelerinin savrulması, çöplerin rast gele atılması bilindik ve görülen davranış olmasına karşın okullar ve çevresinde bu yıl sorun azaldı. Dil ve akademik gelişimlerinde ciddi sorunları var. Oyun en temel çocuk hakkıdır ve iki mahallede ilk oyun parkı geçen yılki yaz okulu sonrası kurulmuştur. Çocukların oyun oynayabileceği gölgelikli hemen hiç yer yoktur. Çocuklar yaz okulunda oynamakta, eğlenmekte ve öğrenmekteler.

Çocuklara her gün hoşlarına giden bir ara öğün desteği veriliyor. Bunun finansmanı Valilik ve GAP İdaresi’nce sağlanmakta.

Teşhir etmeden gelen bağışlar çerçevesinde giysi, şapka, temizlik malzemesi veriliyor. Hepsinin diş macunu ve fırçası oldu. Grup sorumlularıyla birlikte dişlerini fırçalıyorlar. Ailelerle de çalışılıyor. Zorlayıcı sıcaklara karşın hane ziyaretleri yapılmakta. Yaz okulu sonunda “resmi nikahı olmayan ailelere” nikah ve çocuklar için “sünnet” töreni yapılacak. Belediye bu hizmet için ücret almayacak. Bu aileler ziyaret edilip, evrakları tamamlanmakta ve 25 e yakın çiftin resmi nikah, 50 ye yakın çocuk için de sünnet başvurusu alındı. Mahallede; ağır yoksulluk tablosu içinde yaşayanlar, özürlü çocuklar-yetişkinlerde saptanmakta ve ilgili kurumlara yönlendirilmeleri yapılmakta. Mahalleye bir çocuk parkı ve basketbol yapılabilmesi için arayışımız sürüyor.

Bu çalışmalar başta Mardin Valisi Sn. Hasan Duruer’in ve Vali Yardımcıları’nın, İl Milli Eğitim, Emniyet Müdürleri’nin, GAP İdaresi’nin ve Latifiye ÇATOM görevlilerinin, Mardin Belediyesi’nin yakın ilgi ve desteği ile başlatılabildi ve sürdürülmekte. Çok sayıda gönüllü STK, kişi ve kuruluşun eğitim-temizlik malzemesi ve gıda desteği gerçekleşti. Bu destekler sürmeye de devam ediyor. Çocuklar adına hepsine-hepinize şükran borçluyuz. Yaz Okulu “çocuklara doğrudan katkısı” yanında, mahallede Valilik tarafından açılan “toplum merkezi”, inşaatı tamamlanmak üzere olan okulu”, “park “, Belediye’ce yapılan ” 6 km.lik kanal, yol” çalışması göreceli olarak düzelen “katı atık toplama hizmetleri “ve 50 ye yakın mezun veren “okuma-yazma kurslarıyla” ve hepsinden önemlisi mahalle sakinleri ile, yerel ve merkezi yöneticiler arasında gelişen “sıcak diyalog ve çalışma anlayışıyla” kentsel kalkınmasının da örneği olmaktadır. Son sözü Mardin’de olan ve olmayan, isimli-isimsiz gönüllülere ayırmakta yarar vardır. Söz değil, iş yaparak, emek vererek, sınırsız sevgisini sunan herkese, özellikle üniversiteli gençlere, Mardin’li gönüllü öğretmen ve arkadaşlarımıza, onlarca çocuğu arabalara sığdırmaya çalışan sürücülerimize, Okul Yöneticileri,çalışanları emeği geçenlerin tümüne, mahalle halkına, muhtarlara ve İstasyon-Ofis mahallesinin sevgili çocuklarına sonsuz teşekkürler…

Bülent İLİK

3 YORUMLAR

 1. bende bandocuların arasındaydı ön sırada gülşen hoca ve nilay hocaya sevgiler ve saygılar
  :-x:-x:-x:-x:-x

 2. bülent bey merhabalar.

  sizi ve grubunuzu bir kere daha tebik etmek istedim. muhteşem bir proje gerçekleştirdiniz. bir öğrencimizin katılımı ile bu projenin içinde yer almaktan mutluluk duyduk. inşallah seneye daha çok öğrenci katılımı ile destek verebilriz.

  projede emeği geçen herkesi kutluyorum.

  sevgiler,

  berrin duma
  çydd ümitköy-çayyolu şb.
  bşk.yrd.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: