Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İ.İ.B.F. Sosyal Hizmet Bölümü’nden Anlamlı Bir Çalışma Daha

2
1818

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Nazilli Ortopedik ve Spastik Engelliler Derneği ile iş birliği içerisinde Nazilli Kaymakamlığı ve Nazilli Belediyesin katkılarıyla Türkiye de engelliler ve sorunları konulu bir konferans düzenledi. Konferans, 22 Mayıs 2010 tarihinde saat 17.00 ’de Nazilli Belediye Sarayı nikâh salonunda gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Nazilli Ortopedik ve Spastik Engelliler Derneği Başkanı Ayşe HIŞIL ÇINKIT ve Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kasım KARATAŞ katıldılar. Ayşe HIŞIL ÇINKIT konuşmasında engellilerin özellikle Nazilli kent merkezinde karşılaştıkları sorunlar üzerinde durdu. ÇINKIT konuşmasında, engelliler konusunda yürütülen çalışmalara yetkililerin ilgisizliği, daha önce tespit edilen ancak bir türlü çözülemeyen sorunlar, engellilerin katılım hakları gibi konular üzerinde yoğunlaştı.

Doç. Dr. Kasım KARATAŞ konuşmasının birinci bölümünde engelli haklarının tarihsel gelişimi üzerinde durdu. Çağımızın engelli hakları yaklaşımının temelinde yatan engelli hakları bildirgesi engelli haklarına ilişkin standart kurallar ve Birleşmiş Milletler engelli hakları sözleşmesinde yer alan konulara ayrıntılı olarak değindi. Sayın KARATAŞ konuşmasının ikinci bölümünde başlıca engelli sorunları üzerinde durdu. Engellilere ilişkin veri tabanı, eğitim, sağlık, istihdam, bakım ve sosyal hizmetler, örgütlenme, siyasal katılım, ulaşım, erişim, spor başlıkları altında Türkiye’de engellilere ilişkin sorunlar tartışıldı. KARATAŞ konuşmasında özellikle engellilere yönelik ayrımcılık yasağı, engellilerin topluma eşit ve tam katılım haklarını özellikle vurguladı.

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri,  engelliler,  engelli yakınları ve yurttaşlardan oluşan yaklaşık 200 kişinin katıldığı konferans 2 saat sürdü.

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. Sınıf öğrencilerinin bahar dönemi uygulaması kapsamında öğrenci Ayşe ŞEN, Fırat KARLI, Kadir AKBEY, Özgür ÜREGEN, Sezayi SABAHOĞLU tarafınden, Sosyal Hizmet bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Musa İKİZOĞLU danışmanlığında gerçekleştiren organizasyon başarıyla tamamlandı.

2 YORUMLAR

  1. ya ben sosyal hizmetleri okumak istiorum ama kazanamadım iki yıllıkları araştırıorum ve adnan menderes üniverstesinde iki yıllık sosyal hizmetler varmı çooook merak ediorum bilen varsa cevaplasın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: