8 Mart Dünya Kadınlar Günü

0
812

 

Kadınlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası,bizleri tamamlayan diğer yarımızdır..Hayata sıkı sıkı tutunmamızı sağlayan,yol gösteren değerli insanlardır.Doğduğumuz andan itibaren hep yanımızda olan,en sıkıntılı halimizde bizi dinleyen yardım eden yine onlardır.Hayatımızın vazgeçilmez ortağıdır.Günler geçer yıllar biter ama onlar hiçbir zaman yanımızdan ayrılmazlar.

Acaba biz kadınlara hak ettikleri değeri ne kadar verebiliyoruz? Onlar olmadan var olamayacağımızın ne kadar farkındayız?

Galiba bunun pek de farkında değiliz ki hala şiddete maruz kalan kadınlarımız var. Hala sırf eş korkusu yüzünden evliliğini yürüten, çocuklarına bakan, hayatından bezmiş kadınlarımız var.Erkekler tarafından dövülen,hor görülen kadınlarımız var.Demek ki hala onların değerini kavrayamamışız. Zaten bunun için çok fazla çaba verdiğimiz söylenemez. En basitinden bugünün kadınlar günü olduğunu bilenimiz çok az.Hata kadınlar günü olduğunu bilenimiz çok az.

Bugünü anlamını bilmek çok fazla önemli değil aslında.Asıl önemli olan kadınların hayatımızda vazgeçilmez bir parçası olduğu,onlarsız bir hayatın düşünülemeyeceği, kadınlarında en az erkekler kadar eşit haklara sahip olduğunun farkına varılmasıdır.Onların hak ettiği değeri vermek için çabalamalı,şiddete istismara maruz kalmalarının önüne geçmeliyiz.

8 Mart dünya kadınlar günü kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın temsili başlangıcıdır. Erkeklerden üstün olmak gibi bir düşünceyle kutlanan bir gün değil, kadınlarında erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu anlatan bir gündür.

Bugünün anlamını ve değerini en iyi şekilde yaşamanız dileğiyle, 8 Mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Anti-Spam Quiz: